Пн. Сер 15th, 2022

На сьогодні рівень гарантування вкладів фізичних осіб складає 200 000 грн. Але така сума на сьогодні є вкрай недостатньою. Оскільки вона еквівалентна приблизно 8 000 долларів. Це вже не дозволяє гарантувати безпеку накопичень пересічних громадян. Наприклад, таких, що робляться для придбання транспортних засобів або квартири.

Відповідно, це є суттєвою перешкодою для зростання кількості вкладів. Тим більше, що ставки виплат по депозитах у багатьох банках суттєво знизилися після зниження облікової ставки Нацбанком.

Підвищення гарантованої суми виплат вже є необхідним. Тим більше, що Україна у цьому плані на порядки відстає від Європи, де рівень гарантування сягає 100 000 євро. Зрозуміло, що це – недосяжний рівень для України. І до того ж на сьогодні він не є необхідним, оскільки такі збереження для більшості українців є недосяжними.

Підвищення ж до 800 000 грн. є цілком виправданим, оскільки це сума еквівалентна 25 000 доларів.

Проте, є значні перешкоди для забезпечення таких виплат.

Найголовнішою з них є заборгованість Фонду гарантування виплат фізичним особам перед Міністерством фінансів. Вона стала наслідком фінансової кризи 2014-2015 рр. і санації банківської системи. Борг на даний момент складається 17 мільярдів гривень. Відповідно, необхідно реструктурувати заборгованість, перш ніж говорити про підвищення рівня виплат.

Проблемою є й підвищення рівня надійності банків та зниження ризику банкрутств через виявлення ранніх ознак проблем цих установах і раннього попередження виникаючих складностей. Проте, система виявлення зараз знаходиться буквально у зачатковому стані, немає цілісної системи попередження ризиків.

Також необхідна підтримка Нацбанку щодо стратегії здійснення цієї новації.

Якщо буде виконано ці три умови, підвищення гарантованої суми виплат буде можливим у найближчий час. У досить близькій перспективи можна буде досягти і європейського рівня, адже ФГВФО планує досягти його у 2027 р.

Вас зацікавить: Інфляція знизилася, промислове виробництво скорочується

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *