На даний момент в Україні спостерігається дефіцит зовнішньоторговельного балансу. Адже за 2019 рік експорт продукції із України був на 11 мільярдів доларів меншим, ніж імпорт.
Як завжди, на дуже високому рівні був експорт зернових – він навіть виявився цього року рекордним. Але не зміг «витягнути» баланс у позитивному напрямку, оскільки другий великий блок експорту – металургія – продемонстрував спад до майже -1,4 млрд. доларів. Це пов’язано із зниженням цін на метал та тим що продажі дедалі більше відбуваються в Азію та Африку, а не в Євросоюз та Туреччину, де ціни вищі. Друга причина (із позитивним зворотнім зв’язком з першими двома) – загальний спад виробництва металу, який був особливо помітним наприкінці 2019 р. Хоча загалом металургія залишилося в плюсах по експорту на 6,6 мільярдів доларів.
З іншого боку, імпорт багатьох товарів зростає. Цікаво, що імпорт газу збільшився, але через зниження цін за нього заплатили на 834 мільйони доларів менше, ніж роком раніше. Тобто, збільшення його імпорту не призвело до сильного погіршення балансу.
Суттєво погіршив експортно-імпортний баланс рівень імпорту авто. За ці товари було сплачено за межі держави майже 1,4 млрд. доларів, причому дуже суттєвий внесок у зростання імпорту склали вживані авто.
Таким чином, незважаючи на те, що протягом 2019 р. експорт, порівняно з 2018 р., зріс на 5% за рік, тренд щодо перевищення імпорту над експортом залишається негативним. Найбільш імовірно, що таке перевищення буде продовжувати зростати протягом 2020 р., оскільки спад промислового виробництва продовжується.
До цього, якщо погодні умови будуть несприятливими, через надмірно теплу зиму і нестачу опадів, можливим буде і спад сільськогосподарського виробництва. Тож, на торговельний баланс може вплинути і не тільки зростання імпорту різноманітних товарів, а й глобальне потепління. Тому вкладення в охорону природи й у зменшення викидів парникових газів може виявитися надзвичайно вигідною інвестицією для України, що в подальшому сприятиме зростанню експорту продукцію з нашої країни.
Зверніть увагу: Інфляція знизилася, промислове виробництво скорочується