Чт. Кві 25th, 2024
Шлюбний контакт оформити в Україні

Під шлюбним договором розуміють юридичну угоду між подружжям, які оформлюють юридично власні відносини та визначають конкретні обов’язки кожного при спільному проживанні, майнові права при розлученні. Додатково вказати фінансові зобов’язання вже як батьків своїх дітей (згідно із статтею 93 Сімейного кодексу України).

Чому ж почали укладати шлюбні договори? Дуже часто їх почали використовувати заможні громадяни для врегулювання фінансових питань (погашення кредитів, відсотків тощо). Але згідно законодавства забороняється врегульовувати будь-які особисті стосунки подружжя чи відносин між дітьми та батьками.

Хто може укласти шлюбний договір в Україні

На допомогу «приходить» стаття 92 Сімейного кодексу України, що дозволяє таке оформлення особам, які перебувають в шлюбі або подали заяву на реєстрацію відносин. Для прикладу особи, що довгий час проживають у «цивільному шлюбі», не можуть укладати таку угоду.

Законом не забороняється укладання шлюбного договору неповнолітнім особам. Нотаріально завірений дозвіл потрібен для тих, що не досягли 18 років, від батьків або піклувальників.

Але потрібно врахувати, що для неповнолітнього подружжя не потрібно нотаріальної згоди від батьків, тому що вони набувають повільної дієздатності з моменту оформлення шлюбу (стаття 34 Цивільного кодексу України).

Оформити шлюбний контракт в Україні

Що потрібно для укладання шлюбного контракту в Україні?

Оформлюється юридично шлюбний контракт у письмовій формі в трьох екземплярах та засвідчується приватним або державним нотаріусом. Останній повинен конкретно роз’яснити положення та умови договору. Згідно статті 220 Цивільного кодексу України, умови та положення договору мають юридичну силу при нотаріальному посвідченні, в іншому випадку вони недійсні.

Перелік документів для укладання шлюбного договору (контакту)

Щоб нотаріус міг завірити шлюбний договір особи мають подати свій паспорт, ідентифікаційний код, копія свідоцтва про одруження або ж довідку про подачу заяви на одруження.

Термін реєстрації та дія шлюбного договору

Тут потрібно також врахувати тонкощі законодавства. Для сімейного договору термін початку дії та кінець може не співпадати. Якщо коротко – контракт, що оформили до одруження особи, набуває силу лише в момент реєстрації шлюбу в РАЦСу, а угода – в момент підписання.

Відповідно до статті 96 Сімейного кодексу України, терміни дії шлюбного договору визначаються окремо подружжям або цивільними нормами. Можна прописати терміни дії окремих обов’язків під час спільного життя, або ж умови після розлучення.

Як раніше ми повідомили – потрібно урахувати всі пункти, що можна прописувати в шлюбному договору. Згідно судової практики, саме такі помилки можуть призвести до визнання недійсним документу. Пункти, як можна прописати: умови користування майном, використання житла, умови матеріального утримання.

Чи можна редагувати, змінювати та визнати недійсним шлюбний договір

Зміни до шлюбного договору можна вносити на основі згоди обох сторін подружжя, але все це нотаріально завірити. Також, згідно із статтею 100 Сімейного кодексу України, можливе змінення умов через суд із зверненням однієї сторони подружжя.

Оформити відмову від шлюбного договору можна лише за взаємною згодою двох сторін, також оформивши у нотаріуса дане рішення.

Розірвати шлюбний контракт можна в судовому порядку, при зверненні одного із сторін. Причиною може стати не можливість виконання умов договору, але особі потрібно довести конкретно всі підстави для феміди.

Від Specialist