Ситуація із аномальним зниженням курсу валют не залишила без уваги НБУ облікову ставку по кредитам та депозитах. Вона також стане рекордною за останні декілька років – 13,5% (знизиться на 2% від очікуваних 1%). Останнє зниження облікової ставки відбулось 2016 року віз 22 до 19%.
Як вплине зниження на депозити фізичних осіб
На сьогоднішній день еластичність ставок у банківській системі відновлюється. І вони почнуть тягнутися до облікової ставки. Зниження облікової ставки призведе до зниження депозитної та кредитної.
Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова каже, що прямого зв’язку з обліковою та депозитною ставкою немає. Депозитні ставки зазвичай змінюються через умови на ринку. Наприклад, скорочення ліквідності через масові податкові платежі викликає ріст ставки на 0, 5-1%.
Станом на листопад, середня річна ставка по гривневому депозиту становила 15,7% За даними НБУ середня ставка по всіх секторах складає 20% річних.
Керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин відмітив, що НБУ перестраховується, приймаючи той факт, що частина досягнень цього цільового показника була викликана стрімкою девальвацією гривні.
Експерти кажуть, що в результаті зниження облікової ставки за гривневими депозитами вони можуть скоротитися на 1,5-2 %. Банки будуть знижувати їх поступово, впродовж 2-3 місяців.
Голова правління Піреус банку Сергій Наумов відмітив, що це не призведе до зменшення кількості клієнтів. Навпаки, можливо, саме зараз люди будуть розміщувати свої вклади на 6 місяців і довше. Адже іншої альтернативи депозитам поки немає.
Як зміняться кредитні ставки в банках
Експерти кажуть, що кредитні ставки зменшаться приблизно на 0,5-1 %. До слова, зараз в середньому вони складають 18-19 % на рік в залежності від банку.
Експерти вважають, що кредитні ставки зміняться на 17,5-18% на рік і це відбудеться протягом місця-півтора. Скоріше на це відреагує ринок споживчого кредитування, особливо перед святами.
Цікаво дізнатись Молодіжний кредит на житло, хто його отримати та список документів
Дохідність по ОВДЗ
На останньому аукціоні за розміщення ОВДЗ ставки не перевищували 13%. Ставки на найдовші чотирьохрічні облігації впали до 11,67%. За оцінками експертів ставки на українські ОВДЗ знизяться приблизно на 1,3-1,7%.
Є ризик, що на певному етапі нерезиденти захочуть захочуть зафіксувати частку отриманого прибутку і кинути папери в ринок, що призведе до різкого зменшення дохідності.
Рекомендуємо ознайомитись Депозити українців зросли на 7 млрд гривень із серпня 2019 року
Аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко вважає, що ставки і далі будуть знижуватися, але не так стрімко, як раніше. Крім того, реальна ставка дохідності ОВДЗ лишається досить високою, враховуючи уповільнення інфляції в листопаді.
За даними останнього аукціону Мінфіну попит на ОВДЗ перевищував пропозицію в 4 рази. Експерти також вважають, що дохідність цінних паперів не залежить напряму від облікової ставки. А формується в ході аукціону, виходячи із попиту.
На протязі року дохідність розміщень стала падати і останній аукціон за папери з 4-х річним стажем закрився на рівні 11,67% річних при обліковій ставці 15, 5 % річних. Тобто облікова ставка знизилась на 2, 5 %, а дохідність ОВДЗ більш як на 6 %.
Як вплине зничення облікової ставки на курс валют
Зміна ставки відобразиться і на курсі гривні. За словами банкірів можливі коливання до 30 копійок на доларі. Більшість експертів вважає, що це ніяк не позначиться на курсі в цілому і в кінці кінців все рівно наступить стабілізація гривні.
За даними НБУ об’єми купівлі валюти на міжбанку в 2019 році перевищили об’єми покупки нерезидентами за цей час.
На укріплення і ослаблення гривні будуть діяти різноманітні фактори.
Експерти кажуть, що укріплення гривні відбувається не лише через зростання економіки України. Але і через ціни на сировинні продукти в світі. В 2020 році важливе значення буде мати і те, що очікується зниження рівня ціни на металургійні товари, які складають 20 % експорту України.
Вплив на економіку та фінансову ситуацію
Після зниження облікової ставки знизиться темп зниження інфляції. Хоча експерти кажуть, що зниження облікової ставки є хорошим знаком для інвесторів. Це означає, що ситуація в країні розвивається стабільно.
Вважається також, що трохи послабити гривню було непоганим рішенням, а активізація кредитування може простимулювати ріст економіки.
Читайте також Кредит на житло в Україні. Відсоткова ставка по іпотеці у 2019 році
Банки змушені будуть понижувати ставки для бізнесу. Проте нинішня ставка 13,5 % не є панацеєю для економіки. Інфляція зараз досягнула 5, 1 %. А для того аби дати економіці розвиватися ставка повинна і надалі знижуватись і приваблювати нових інвесторів.