З 13 січня 2020 р. всі банківські рахунки остаточно переведено на міжнародний стандарт IBAN (International Bank Account Number). Старі рахунки більше не діють, перехідний період закінчився.
Формат IBAN прийнятий у міжнародних банківських розрахунках і відповідає стандартам ISO. Відповідно, його використання полегшить будь-які міжнародні розрахунки для кожного українця. І взагалі спрощує банківські операції, дозволяючи уникнути зайвих дій – адже сам по собі номер рахунку має у собі необхідні дані. Також його використання зменшує ризик похибов та відправлення грошей на незрозумілі рахунки – по ньому можна легко з’ясувати, куди буде здійснено переказ. Адже цей рахунок – не просто довільний набір цифр, але закодована інформація.
Так, його загальна довжина – 29 символів. Він починається із коду країни (UA).
Наступні 2 цифри – контрольний розряд, що призначений для контролю правильності рахунку автоматизованими системами. До речі, коди 00, 01 та 99 сприймаються автоматикою як некоректні – і рахунок із такими числами розряду відхиляється як недійсний.
Наступні 6 цифр – код банку.
Після них можуть йти нулі, які доповнюють довжину рахунку до 29 символів.
Решта – власне рахунок. Причому його довжина не фіксована, і може становити зараз від 5 до 19 символів. Хоча до 31 жовтня 2019 р. він міг становити лише від 5 до 14 символів – на час перехідного періоду, для полегшення адаптації програмного забезпечення.
Введення рахунків у стандарті IBAN почалося з 5 серпня 2019 р. – з цього дня всі нові рахунки, які відкривалися, могли бути сформовані виключно у цьому форматі.
Цікаво, що ПриватБанк перевів всі рахунки у цей формат ще у серпні – але пересічні користувачі цього навіть і не помітили. Це показує, що перехід на новий формат є для українців абсолютно нескладним і непомітним. Всі банківські картки, прив’язані до рахунків, лишаються дійсними. А єдина складність полягає в тому, що для оплати, скажімо, комуналки треба буде використовувати нові рахунки – але скільки разів вони мінялися до того?
Зверніть увагу: А про зміни попереджали! Гроші на старі рахунки Держказначейства не зараховуються