Нам на пенсію не час: вік та страховий стаж зростає

Вік можливого виходу на пенсію та особливості її нарахування регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Він передбачає поступове збільшення страхового стажу (обов’язковий стаж виплат у Пенсійний фонд), за якого людина може вийти на пенсію за віком. Для тих, хто почав працювати до 2004 р. – до 2004 р. враховується не страховий, а трудовий стаж, а після нього – страховий.

Стаж рахується на момент досягнення пенсійного віку. Але, якщо людина продовжує працювати після досягнення цього віку, вона може «добрати» потрібну кількість років стажу і вже після цього вийти на пенсію.

У 2017 р. вихід на пенсію за віком був можливий за наявності мінімум 15 років стажу, при досягненні 60 років.

Проте, вже з 1 січня 2018 р. мінімальний стаж «стрибком» зріс до 25 років.

У 2020 році страховий стаж, необхідний для оформлення пенсії за віком, становить 27 років.

При цьому чоловіки можуть вийти на таку пенсію у віці 60 років.

Для жінок ще залишається невеликий віковий «привілей» – можливість зробити це у віці 59 років. Проте, «привілей» збережеться недовго – із 1 квітня 2020 р. вік виходу на пенсію вже становитиме 59 років 6 місяців. З 2021 р. вони також виходитимуть на пенсію у 60 років.

Далі, з роками, страховий стаж зростатиме, аж до 2028 року. Кожного року додаватиметься 1 рік страхового стажу.

Тож, тим, хто має вийти на пенсію по досягненні 60 років у 2028 році, треба буде мати 35 років страхового стажу.

Якщо ж стажу не вистачатиме, прийдеться працювати далі. Можливість вийти на пенсію тоді вони отримають дещо пізніше. Або добравши 1-2 роки, яких не вистачає…

Або досягши віку 63 чи 65 років. У 63 зможуть вийти на пенсію ті, хот у 2020 р. «набрав» 17-27 років стажу. До 65 працювати прийдеться, якщо у 2020 р. стаж становить 15-17 років.

Ще є можливість «докупити» недостатні роки стажу, уклавши договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування і сплативши необхідні відрахування до Пенсійного фонду. Після цього пенсію також буде нараховано.

Якщо ж людина не працює, але вже досягла пенсійного віку – вона може претендувати на отримання державної соціальної допомоги, з урахуванням рівня її доходів (відповідно до Постанови Кабміну України від 27.12.2017 р. № 1098).

Новий трудовий кодекс: не на користь працівникам
Вам буде цікаво:

📢 Сподобалась стаття? Долучайся до нас у соціальній мережі 👍 Facebook та шукай наш канал у 👉 Telegram. Отримуй цікаві статті та новини відразу у стрічку!