За даними Держкомстату, річна інфляція на кінець грудня у 2019 р. становить 4,1%. Це менше, ніж у 2018 році. І навіть нижче, ніж планувалося Нацбанком, який розраховував отримати її на рівні 5%.
Зниження рівня споживчої інфляції дозволить НБУ зменшити облікову ставку ще нижче, ніж 13,5%, до яких її було знижено кілька тижнів тому. Про це йтиметься на найближчому засіданні НБУ, тобто наприкінці січня.
Зниження ставки має призвести до здешевлення кредитів для підприємців та населення, що дозволить активувати економіку, яка зараз знаходиться у не найкращому стані.
Адже зменшення інфляції було досягнуто через стримуючу монетарну політику Нацбанку, що призвела до спаду промислового виробництва. Воно скоротилося більше ніж на 7,5% порівняно 2018 р., за даними на листопад 2019 р., та призвело до зростання безробіття.
Правда, зниження ставок може призвести і до зменшення відсоткових ставок виплат по депозитах, що зменшить цю статтю доходів населення.
Також протягом року ціни на товари повсякденного попиту продовжили значною частиною зростати. Причому часто досить суттєво. Так, загальне подорожчання продуктів харчування становить 4,8%. Окремі категорії подорожчали більш суттєво – як, наприклад, фрукти – на 18,8%, а хліб – на 9,7%.
На фоні загального здешевлення комуналки зросла вартість води, як водопостачання – до 12,7%, так і гарячої води та опалення – до 14,4%. Зменшення вартості комуналки загалом – результат зменшення ціни на газ.
Тож, цілеспрямована монетарна політика НБУ щодо зменшення інфляції не стала панацеєю, але заклала можливості покращення економічної ситуації, дозволила ефективне довгострокове бізнес-планування та залучення іноземних інвестицій.
Зверніть увагу: Ставки знижено! Великі банки масово зменшують відсотки по депозитах