У даній статті хочемо пояснити із юристом процедуру вручення повісток для військовозобов’язаних. Чи можуть їх вручати на блокпостах, у магазинах, на вулиці? Як діяти, коли Ви отримали повістку та яка відповідальність може наступити у разі ігнорування та неявки до військкомату. Про все це читаймо далі у статті.
Вручення повісток встановлено Положенням про підготовку та проведення громадян України на військову строкову службу, контрактну, що затверджена Кабінетом міністрів України від 21 березня 2022 року №352.
За текстом даної постанови повістку Вам можуть вручити такі особи: співробітники військкомату, посадові особи районного центру, працівники органів місцевої виконавчої влади, співробітники національної поліції, роботодавці, керівники навчальних закладів.
Постанова зобов’язує керівника підприємства вручити повістки працівникам, якщо вони ухиляються від призову. Також повістку можуть вручити посадові особи територіальних центрів та соціальної підтримки.
Повістку до військкомату мають вручати особисто військовозобов’язаному під підпис отримувача. Також особа може відмовитись від отримання повістки у присутності свідків, наприклад, коли документ заповнено із помилками. На місці буде складатись акт про відмову від отримання та він має підписатись одержувачем. Документ мають передати до центру соціального забезпечення та територіального центру комплектування, або ж направити до відділення національної поліції.
За умов війни та воєнного стану співробітники цих центрів можуть звернутись для військовозобов’язаних телефоном та повідомити про необхідність з’явитись у визначений час.
Ніхто не можу змусити силою доставити людину до цього центру. У разі виникнення такої ситуації слід викликати поліцію, навіть якщо працівників військкомату уже супроводжують правоохоронці. Це потрібно для того, щоб зафіксувати виклик у базі та згодом оскаржити неправомірні дії військкомату.
Відносно місці вручення повісток закон не містить уточнюючих пунктів. Не є заборонено вручати повістки для військово зобов’язаних навіть на вулиці. Згідно з процедурою це можна здійснити після встановлення особи, далі встановлюється дата та час прибуття до територіального центру для медичного огляду.
Отже, закон не забороняє видачу повісток за місцем проживання, на вулиці, у ВНЗ, супермаркеті чи торговому центрі, та теоретично – на блокпостах. Якщо ж працівник військкомату чи черговий на блокпості заповняє порожній бланк із готовим підписом начальника та печаткою – це є порушенням.
Вручення повістки для військовозобов’язаного це не є 100% мобілізація. Ваші дані можуть просто уточнити та провести медичний огляд на рахунок придатності до служби у ЗСУ.
Якщо не прибув до військкомату, яка відповідальність за ухилення?
У разі неявки особи до військкомату у вказаний час та дату, тоді до неї може застосовуватись стаття 210-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, порушення законодавства, мобілізаційну підготовку та накладення штрафу у розмірі від 100 до 200 оподаткованих мінімумів громадян. На сьогодні це складає від 1700 до 3400 гривень).
Якщо Ви протягом року повторно не з’являєтесь на вказану дату, тоді згідного тієї ж статті КУпАП 210-1, особа яка уже була піддана адміністративній відповідальності у особливий період, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 200 до 300 неоподаткованих мінімумів. На сьогодні дана сума від 3400 до 5400 гривень. На посадових осіб штраф може накладатись у розмірі від 300 до 500 мінімумів доходів (від 5100 до 8500 грн).
Працівники національної поліції мають право на затримання військовозобов’язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та доставити їх до територіального центру комплектування. Керуються статтею 259 та 262 КУАП ч.3 стаття 38 закону «Про військовий обов’язок та військову службу».
Окремо потрібно виділити, що стаття 336 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення резервістів під час мобілізації в особливий період. Передбачене покарання у вигляді позбавлення волі строком від трьох до п’яти років. Читайте також статтю Як пройти співбесіду успішно? Про що краще промовчати на співбесіді
Надіємось, що наша стаття буде корисною для Вас та у цей непростий час для країни дасть розуміння щодо процедури вручення повісток для військовозобов’язаних в особливий період та можливі покарання за неявку до військкомату у призначений час.