Пт. Кві 19th, 2024
Нові правила опати за газ із липня 2020

Уже починаючи із 1 липня 2020 року населення України буде жити за новими правилами: більше не буде стабільного тарифу та ціни на «блакитне паливо». Ціну на його буде диктувати ринок, а постачальника можна замінити, якщо якість наданих послуг не задовільняє або ціна.

Що саме конкретно буде змінено для населення із 1 липня 2020

По-перше, буде скасовано фіксовану ціну на паливо, яка на сьогодні штучно стримується у певних межах урядовими постановами. Тоді на ринку з’являться інші незалежні постачальники ціни, які зможуть закупити газ по ринкових цінах та продавати для населення.

Зміниться сама процедура, що дасть змогу протягом одного робочого дня замінити постачальника газу, якщо виникне таке бажання. Витративши лише кілька годин на пошуки привабливих пропозицій та склавши заявку, надіслати потенційному постачальнику, всій інші моменти переоформлення «лягають на його плечі». Далі на протязі 21 дня із моменту подачі можливий перехід.

Скільки таких постачальників буде на ринку

Планують, що на ринку залишаться компанії, які працювали на протязі попередніх 5 років. Серед незалежних компаній на ринок планує вийти провайдер ETG. Компанія НАК «Нафтогаз» також планує брати участь, тому очікуємо 5-7 постачальників.

Надалі все буде залежати від динаміки розвитку ринку та його прозорості формування цін. Очікується сплеск активності на 2021-22 роки із сторони компаній Європейського союзу, що вже мають досвід роботи на ринку із вільним формуванням ціни на газ.

Збільшення тарифу на транспортування газу із 1 липня 2020 року

Згідно з затвердженими постановами НКРЕКП №3014–3051 та 3053–3056 від 24 грудня 2019 року, починаючи із 1-го липня 2020 року почнеться друга фаза збільшення вартості за транспортування газу для населення. Комісія НКРЕКП вже раніше затвердила два періоди: 1 січня та 1 липня (наочно показано на фото нижче, стовпці два та три). Ви пам’ятаєте ажіотаж, який викликало впровадження першого етапу.

Планують збільшити штраф за несплату комуналки у 6 разів

Згідно з розрахунком, подорожчання ціни на транспортування газу із липня становитиме 20%. Але у зв’язку із пандемією та фінансовою кризою комісія НКРЕКП внесла корективи у попередній план 24 червня. Постанова змінює тарифи, які мають впровадитись із липня 2020 року, у меншу сторону. Порівняльна таблиця нижче.

Транспортування газу із 1-го липня

Причини: соціальна напруга та оновлені розрахунки

Дане рішення про зниження відсотка було прийнято НКРЕКП, щоб не допустити соціальної напруги серед населення, враховуючи втрати українців із початку карантину. Економічна частина пояснення цього рішення – невірні розрахунки по застарілим даним за дев’ять місяців 2019 року.

При тому, ціна на газ із початку 2020 року суттєво знизилась, а це і зменшення вартості технічного обслуговування та інших затрат, у порівнянні із даними кінця минулого року. Це все дозволило перерахувати та зменшити відсоток зростання із 20% до приблизно 8%.

Сподобався матеріал? Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, корисні статті та цікаві новини будуть у Вашій стрічці.

Від Specialist