«Зелена» енергетика в Україні виходить з «іграшкового» стану.
За 2019 рік на побудову «екологічних» електростанцій, в першу чергу сонячних (СЕС) та вітрових (ВЕС), було залучено 3,7 мільярди євро інвестицій.
Потужність таких станцій протягом 2019 року зросла загалом на 4,5 гігавати – цей прирост є вдвічі більшим, ніж вся потужність енергетики на відновлюваних джерелах енергії, яка функціонувала в країні на початок 2019 рок.
Тепер розбудова «зеленої» мережі відбувається у двох напрямках – по-перше, створення значних за розмірами сонячних та вітроелектростанцій, з одного боку, і активною побудовою дрібних модулів до 30 кВт, що призначені для забезпечення потреб окремих домогосподарств, із можливістю збуту надлишку енергії.
Правда, останній варіант є не дуже вигідним для продажу електроенергії окремими власниками через законодавчий тиск на можливості побудови таких мікро-станцій та спробами скасування «зелених» тарифів для них.
В той же час станції промислового рівня поки що зберігають значні переваги як при закупівлі обладнання, так і при продажі електроенергії.
Переваг використання «зеленої» енергетики досить багато.
По-перше, це автономна система отримання енергії для окремих домогосподарствта та додатковий заробіток із мінімальними зусиллями, а також можливість досить рівномірного розміщення джерел енергії по всій території країни, в першу чергу в енергодефіцитних регіонах (йдеться про малі модулі до 30 кВт).
По-друге, ці станції дають значно менший негативний вплив на оточуюче середовище, ніж теплові та атомні електростанції. Їх використання зменшує викиди парникових газів на мільярди тон на рік (для України – 9,2 млрд. т при функціонуванні нині збудованих станцій, за розрахунками Держінфраструктури).
По-третє, руйнування окремої станції на альтернативних джерелах енергії у випадку техногенної катастрофи, диверсії або бойових дій не призведе до масованих забруднень території радіоактивними речовинами, з одного боку, і не порушить суттєво енергопостачання країни.
Зверніть увагу: Газ для нас: дві ціни, дві платіжки