Чт. Бер 28th, 2024

Охорона природи загалом, і зменшення забруднення оточуючого середовища, мають не тільки етичний, а й суто економічний вимір. За даними всесвітньої екологічної організації Greenpeace, щоденні втрати світової економіки через забруднення повітря, пов’язане із використанням викопного палива, складає ЩОДНЯ 8 мільярдів доларів. Відповідно, щороку втрачається 3,3% світового ВВП! Такі втрати складаються з недоотриманих прибутків та витрат на ліквідацію наслідків…

Через порушення усталеного режиму вологості у різних країнах – зменшення вироблення сільгосппродукції.

Підвищення вартості виробництва цієї продукції – через необхідність організації додаткових витрат, наприклад, організації поливу в посуху або додаткового дренажу, коли опади стають надмірними.

Через збільшення кількості катастрофічних явищ у природі, таких як урагани, сильні дощі, посухи, пожежі – ліквідація їх наслідків вимагає дуже великих грошей.

Найбільш болючим для кожного є те, що забруднення повітря викликає значну кількість захворювань, що може призвести до передчасної смерті 4,5 мільйони людей щорічно, з яких 40 тисяч це діти віком до 5 років, чий організм не витримує впливу забруднювачів.

За розрахунками економістів, що використовують дані кліматології, якщо не буде зменшено кількість викидів парникових газів, то температура на планеті до 2050 р. може піднятися на 2°С. Відповідно, це додатково зменшить світовий ВВП на 2,5-7,5%. Через підвищення температури і пришвидшене танення льодовиків можливе підвищення рівня океану, що призведе до значних переміщень жителів приморських територій, які будуть просто затопленні.

Україна не залишається осторонь від світової тенденції зменшення викидів парникових газів. У країні прийнято стратегію повного виведення електроенергетики на вугіллі до 2050 р.

Зараз міжнародна команда під егідою Світового банку та Мінкоенерго України почали проводити дослідження впливу змін клімату на економіку України на найближчі 10, 20 років та до 2100 року.  До групи входять спеціалісти з консорціуму європейських інститутів та Українського гідрометеорологічного інституту, Українського науково-дослідного інституту лісового та агролісового господарства, Інституту громадськості. дослідження будуть проведені з розрахунку трьох сценаріїв розвитку подій, в залежності від кількості парникових газів і, відповідно, до змін клімату, пов’язаних із цим. Можна буде побачити, які втрати економіки чекають на нашу країну, якщо не буде вжито заходів по зменшенню викидів парникових газів.

Цілий ряд заповідників та національних парків України, що працюють за програмою Літопису природи, долучилися до комплексних міжнародних досліджень змін клімату з використанням даних моніторингу фенологічних явищ на їх території, для простеження змін клімату в останні 50 років та визначення тенденцій змін рослинного та тваринного світу під впливом глобального потепління.

Також про це: Зміни клімату: проблеми охорони природи, економіки, взаємодії з ЄС

Від