Ср. Кві 24th, 2024
Як відрізнити фальшиві гроші без спеціальних пристроїв Та що робити, якщо попалася підробка

Підроблені гроші – проблема всього світу. Україна не виняток. В обігу є чимало фальшивих купюр різного номіналу та різної якості – від грубої фальшивки, роздрукованої на звичайному принтері, до якісних екземплярів, які неможливо відрізнити без додаткового обладнання. Саме тому при розрахунках готівкою потрібно завжди бути максимально уважним, щоб не отримати фальшивку. 

Банкноти, які найчастіше фальсифікують

Якщо розглядати фальсифікацію грошей з технічної точки зору, то підробити можна будь-яку купюру. Проте на виготовлення якісної банкноти, яку буде складно відрізнити від оригіналу, знадобиться чимало часу та зусиль. Тому шахраї переважно фальсифікують 100, 200 та 500 гривень.

За статистикою НБУ у 2020 році найчастіше підробляли банкноту в 200 гривень, випущену до 2017 року.

Ознаки справжності банкноти 200 гривень зразка 2019 року від НБУ
Ознаки справжності банкноти 200 гривень зразка 2019 року

Тут все просто – чим раніше випущена банкнота, тим простіше її скопіювати. Адже Національний банк регулярно оновлює банкноти та додає все більше ступенів захисту. А це значно ускладнює роботу фальшивомонетників, адже відтворити всі елементи захисту в кустарних умовах неможливо. Звісно, є фальшивки високої якості, які не розпізнає навіть техніка. Проте якщо їх огляне спеціаліст, то все одно знайти відмінності, які видають підробку.

Ознаки справжності банкноти 500 гривень зразка 2015 року
Ознаки справжності банкноти 500 гривень зразка 2015 року

В той же час виробники фальшивок постійно працюють над своїми технологіями, а тому є ризик, що навіть нові банкноти можуть бути фальшивими. Саме тому слід уважно перевіряти всі банкноти, які потраплять у ваш гаманець.

Перевірка грошей за основними ознаками

Всі банкноти мають одразу декілька рівнів захисту. Це водяні знаки, захисна стрічка та перфорація. Грубу фальшивку можна відрізнити на дотик. Папір зазвичай має меншу щільність та більш гладенький. Такі гроші друкують на звичайному принтері та намагаються «позбутися». Також слід придивитися до мікроперфорації. Справжні банкноти мають рівномірний малюнок з геометричних фігур чи лінії.

Читатате також статтю автора Як правильно розпоряджатися власними фінансами та навчитись збирати гроші

Колір не менш важливий елемент захисту. У справжніх купюрах колір з часом не вицвітає, а фарба стайка до витирання. Для перевірки можна взяти злегка змочений ватний диск і провести по купюрі. Якщо він зафарбується, то перед вами гарантовано фальшивка.

На всіх справжніх банкнотах мають бути:

  • Водяні знаки – зображення державного діяча, яке видно при просвічуванні купюри. Воно має ідеально співпадати з основним малюнком на лицевій стороні купюри.
  • Вдрукована полімерна стрічка, на які зазначено номінал.
  • Графічні елементи – рельєфні позначки номіналу для людей з порушеннями зору.
  • Елемент з оптично-мінливої фарби, який змінюється в залежності від кута освітлення.

Також справжні купюри змінюють забарвлення під ультрафіолетовими променями. На купюрах є спеціальні світловідбивальні малюнки, непомітні при звичайному освітленні. Саме з їх допомогою перевіряють гроші в банках та обмінниках. У випадку підозри можна зайти в великий супермаркет, де є спеціальне обладнання чи банк, щоб переконатися в справжності, оскільки поширення фальшивих банкнот тягне за собою кримінальну відповідальність, а це від 4 до 12 років позбавлення волі.

Захисні символи іноземної валюти

Долари – улюблена валюта всіх фальшивомонетників. Їх підроблять досить часто, особливо 100 доларів з зображенням Бенджаміна Франкліна.  Це й не дивно, адже саме 100 доларів – найчастіше зустрічаються в обігу.

Незважаючи на багато ступенів захисту, на кожен мільйон американських 100 доларів припадає біля 27 фальшивок. Це доволі багато. Для порівняння в Україні на мільйон купюр зустрічається близько 3 фальшивок.

Основні признаки, за якими можна виявити підроблені доларі або іншу іноземну валют, Як відрізнити фальшиві гроші без спеціальних пристроїв та дії при їх виявленні
За якими признаками виявити підроблені долари та іноземну валюту

Євро та долари також частенько підроблять в Україні, адже наші громадяни часто тримають заощадження в іноземній валюті, щоб захиститися від інфляції. Купувати валюту краще в банках чи ліцензованих обмінниках. Оскільки перекупники не дають гарантії, що банкнота справжня. Навіть більше, саме вони – основні розповсюджувачі підробок. А от довести, що конкретний продавець продав вам фальшивку майже неможливо.

Тож при купівлі валюти потрібно дивитися, щоб банкноти були цілі та розгладжені, адже фальшивку часто ховають під виглядом зношеності купюри.

на справжніх доларах є водяні знаки, вдруковані стрічки, світловідбивальні елементи та інші види захисту, характерні для валюти тої чи іншої країни. Перш ніж придбати іноземну валюту, ознайомтеся з характерними відмінностями справжніх банкнот від фальшивих.

Якщо вам доводиться регулярно працювати з грошима, можна придбати кишеньковий ліхтарик з ультрафіолетовим світлом. Так ви швидко зможете перевірити гроші та вберегтися від фальшивок.

Банківська перевірка грошей

Всі банки України пропонують послугу перевірки грошей на справжність. Особливо затребувана така послуга коли доводиться передавати чи отримувати значну суму, наприклад, при купівлі/продажі будинку.

Слід пам’ятати, що фальшиві гроші вам ніхто не компенсує – підробку вилучають без компенсації. Тому краще звернутися в банк, тим більше, що послуга коштує недорого. Приблизно 1 грн за кожну перевірену банкноту. А в регіональних відділення Нацбанку послуга взагалі безкоштовна. Тож краще витратити трішки часу та грошей, щоб захиститися від фальшивки.

Де може попастися фальшивка

На жаль, підробки є майже всюди. Фіксувалися випадки видачі фальшивих грошей в банкоматі. Це говорить про те, що навіть техніка не здатна розпізнати підроблені гроші. Краще уважно роздивлятися готівку, а по можливості відмовитися від використання готівки. Тим більше, що зараз є всі можливості для безготівкового розрахунку – смартфон, годинник чи банківська картка. І якщо ризик отримати готівку в банкоматі не такий вже й великий, но на ринку чи в маршрутці ризик збільшується в рази.

Що робити, якщо все-таки отримали фальшивку

Якщо у вас в руках підозріла банкнота, не намагайтеся скористатися нею, оскільки це загрожує кримінальною відповідальністю. Навіть якщо банкноту видав банкомат. За українським законодавством виготовлення та збут фальшивих грошей тягне за собою позбавлення волі на строк до 12 років та конфіскацію майна. За розповсюдження фальшивок можна потрапити до в’язниці на 4 роки.

Що робити із фальшивою купюрою?

Якщо виникли сумніви, можна попросити просвітити купюру ультрафіолетом у банку чи супермаркеті. Якщо сумніви підтвердилися, потрібно звернутися до банку та повідомити касира про свої підозри. Працівник надасть вам ордер про отримання грошей та направить підозрілі банкноти на експертизу в Нацбанк.

Через 5 днів вам нададуть звіт і купюру, якщо та була справжньою. А от про факт фальсифікації грошей банк повідомить поліцію. Вам доведеться пояснювати, де ви могли отримати несправжні гроші. Це потрібно для того, щоб правоохоронці змогли знайти фальшивомонетників.

Враховуючи всі труднощі, здається що простіше викинути фальшиві гроші. Але все не так просто. Важливо вчасно знайти та покарати злочинців.

Пам’ятайте, що всі готівкові операції несуть ризик. Що уникнути проблем з підробкою грошей, краще користуватися безготівковими способами розрахунку.

А Ви знали про Колекційні монети від НБУ на яких можна заробити у майбутньому

Від Specialist