Нд. Лис 24th, 2024

У 2020 р. змінюється система виділення фінансування університетам країни. Загалом направлена для них сума становить 16,26 млрд. гривень. Проте гроші будуть надаватися з урахуванням цілого ряду вимог, яким має відповідати навчальний заклад.

Фінансування на наступний рік буде збільшуватися для тих вишів, які демонструватимуть кращі показники, порівняно з попереднім роком. Серед критеріїв оцінки – розміри вишу, кількість судентів, залучене фінансування, тощо.

Масштаби університету: чим він більший, тим більше фінансування. Завдяки цьому планується зменшення кількості дрібних навчальних закладів, які працюють як «контори по видачі дипломів».

Контингент, тобто кількість студентів. Вагу цього показника планують зменшувати і враховувати кількість бюджетників дедалі менше.

Позиції в міжнародних рейтингах університетів. Поява університету у якомусь із них (або переміщення на більш високі позиції) сприятиме більшому фінансуванню, хоча наші ВУЗи у більшості знаходяться на останніх позиціях «найкращої сотні».

Об’єм фінансування, яке університет зміг залучити від бізнесу або міжнародних грантів. Це має орієнтувати навчальні заклади до активного пошуку фінансування, з одного боку, а з іншого – акцентувати увагу на прикладних напрямках досліджень. Додамо – зводячи нанівець фундаментальні дослідження, на які, власне, варто було б орієнтуватися цим установам.

Сумно, що до списку критеріїв не ввійшли дослідження, які проводяться у таких навчальних закладах.

Ще один акцент списку критеріїв – на підтримку регіональних університетів, і збільшення їх фінансування замість максимальної підтримки центральних вузів.

Загалом, за новою системою в цьому році фінансування буде надано 136 навчальним закладам, а також 12 їх філіалам, що мають окреме фінансування. Причому в 2020 р. лише 94 ВУЗи отримають повну або більшу суму, порівняно із бюджетом 2019 р. 54 університети отримають лише 95-99 % від минулорічного бюджету.

Планується, що це примусить навчальні заклади стимулювати до розвитку найбільш затребувані професії і відповідати на запити ринку праці. В той же час, держава має намір стимулювати університети зберігати свій профіль. Тобто, технічним вишам пропонується розвивати технічні спеціальності,  природничим – не позбуватися широкого спектру своїх спеціалізацій.

Проте ймовірно, що стимуляція прив’язки до ринку праці може призвести до втрати рівня фундаментальної науки, яка буде знищуватися як непотрібна та незатребувана.

Читайте також: Фінансування охорони природи: на межі виживання

Від