Вт. Вер 17th, 2024
соціальної допомоги малозабезпеченим в Україні 2020

25 листопада 2019 року  до Верховної Ради був поданий законопроект №2494. Він має змінити механізм видачі соціальної допомоги незахищеним верствам населення. Підзаконні акти урегулюють всі нюанси виплат. Основний акцент – адресність допомоги тим, хто її потребує.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим буде здійснюватись органами місцевого самоуправління та районними адміністраціями. Для цього буде проведена оцінка стану «нужденності» та є чіткий список документів, які має подати той, хто буде отримувати допомогу.

Конкретний список документів буде затверджувати і змінювати Кабмін. Проте управляючий партнер ЮФ Legal House Руслан Редька вважає, що це може призвести до незрозумілості і частої зміни правил отримання соціальної допомоги.

Згідно проекту закону, буде 2 формати соціальних виплат. Перша форма являє собою різницю між прожитковим мінімумом та сукупним доходом малозабезпеченої сім’ї. Передбачено також, що до тієї пори, поки економічна ситуація в Україні не стабілізується, вона буде виплачуватись, виходячи із того, наскільки буде вистачати коштів у бюджеті.

Адвокат ЮК Riyako&Partners Микола Максимов зазначив, що іншими словами, якщо у держави будуть кошти на неї, то вона буде виплачуватись. Якщо ж ні, то країна завжди знайде законні підстави аби відмовити у її виплаті. А якщо у сім’ї є працездатна особа, яка не  працює, то виплата буде проведена лише тоді, коли будуть обстежені умови проживання.

Рекомендуємо статтю Як можна законно не платити за опалення та гарячу воду. Що потрібно знати

А другий спосіб виплати – кошти, що будуть надаватись державою непрацюючому члену малозабезпеченої сім’ї для ведення бізнесу. Її можна буде отримувати лише із згоди центру зайнятості і її обов’язково варто буде повернути поступово.

Законом не передбачено ніяких виключень при яких допомога може не бути повернута. Навіть якщо бізнес не вдався, гроші все рівно варто віддати державі. Усі нюанси отримання даної допомоги будуть вказані в окремій постанові Кабміну.

соціальної допомоги малозабезпеченим в Україні 2020

Що ще нового внесе ініціатива:

  • Збільшується кількість осіб, при усиновленні яких опікуни можуть мати право на отримання допомоги. Це будуть діти, батьки яких уже дали згоду на усиновлення та ті, які позбавлені батьківського піклування.
  • Одинокі матері прирівнюються до малозабезпечених сімей. Тобто вони матимуть рівні з ними умови отримання допомоги. Виключення становитимуть лише ті матері, які знаходяться у декреті.
  • На дитину, що знаходиться під опікою допомога становите 2,5 прожиткових мінімуми, на дитину-інваліда – 3,5.
  • Розмір допомоги не може бути більший, ніж прожитковий мінімум родини.
  • Норма за якою на кожного неповнолітнього із сім’ї, що отримує допомогу, виплачується по 250 або 500 гривень перестає діяти.
  • Люди, яким уже виповнилось 80 років зможуть отримувати соціальну допомогу. Їм варто лише принести медичний висновок про потребу постійного догляду, незалежно від матеріального стану.

Руслан Редька вважає, що проектом закону вводиться додатковий спосіб перевірки правильності надання соціальної допомоги, за допомогою перевірки умов проживання. Але порядок такої перевірки поки незрозумілий, оскільки він має бути визначений Кабінетом Мністрыв України.

Примусять працювати

Розмір соціальної допомоги можуть зменшити, якщо в сім’ї є особи, які являються працездатними, проте вони не працюють. Також органи місцевого самоврядування зможуть залучати працездатних безробітних членів малозабезпеченої сім’ї до безкоштовних тимчасових робіт. Радник ЮФ Eterna Law Артем Кузьменко вважає, що це прямо суперечить законодавству.

Цікаво знати Як приватизувати земельну ділянку в Україні. Оформлення земельної ділянки у приватну власність

Адже в законопроекті не передбачена письмова відмова  від таких робіт і це може породжувати елемент примусовості. Крім того, незрозуміло чого, але такі роботи прописані в пункті про сприяння економічній самостійності. Але ж вони безоплатні, то яким чином вони допоможуть покращити економічне становище сім’ї?

Контролер соціальних виплат

Для контролю за соціальними виплатами буде створено новий орган – Державну соціальну службу. В сферу її діяльності, крім іншого, буде входити і перевірка достовірності поданої інформації.

Дані нововведення оптимізують розподіл коштів і зменшать кількість недобросовісних отримувачів допомоги.  Також ініціатива доповнена чітким списком осіб, які включаються до поняття сім’я.

Артем Кузьменко вважає, що це дасть можливість уникнути трактування поняття сім’я органами соцзахисту  на власний погляд  і таким чином зробить соціальні виплати більш достовірними і правдивими.

Від Specialist