Доходи, отримані українцями на заробітках за кордоном і доправлені до України, у 2019 р. склали близько 12 мільярдів доларів, по офіційних оцінках. Це той потік грошей, котрий можна проконтролювати через банківські системи або поштові перекази. Також частково оцінка спирається на дані, які було отримано через опитування щодо грошей, що доправлялися поза банківською системою.
Тенденція щодо зростання обсягів надходжень грошей від тих, хто працює за кордоном, спостерігається протягом останніх п’яти років, з 7 мільярдів у 2015 до вже згаданих 12 у 2019 р.
Така ж тенденція спостерігалася і з 2009 по 2013 рр. (з 5,4. до 8,5 мільярдів). Потім вона була перервана стрімким падінням у 2014 р., імовірно, через зменшення трудової міграції до Росії. Але у 2015 р. тенденція до зростання знову повернулася, імовірно, через переорієнтацію у виборі регіонів, куди відбувалася найбільш активна міграція на заробітки.
Тож, вплив притоку фінансів від тих, хто працює за кордоном, на українську економіку, зростає. Важається, що у 2020 р. зростання продовжиться.
Цікавим є те, що заробітчанство призводить не тільки до притоку грошей, але і до привнесення нових норм, запозичених на заході, у плані поведінки і світосприйняття. Ця зміна світогляду сприятиме розвитку економіки України, оскільки ті, хто повертається до країни або бажає залишатися, будуть потребувати не тільки підвищення зарплат, а й зміни відносин між людиною та державою дедалі більше за західним зразком.
Зверніть увагу: Експорт оборонки росте: найбільш популярні ракетні комплекси та модернізація радянської техніки