Нд. Лис 24th, 2024
Вводить 1000 гривень НБУ

Напевно вже кожен із громадян України чув про процес вилучення дрібних монет з обігу, а дрібні номінали паперових грошей замінити на монети. Також з осені 2019 року Національний Банк України може впровадити купюру в 1000 гривень. Для чого це потрібно для фінансового ринку та які переваги отримає населення розглянемо в даній статті.

Які номінали дрібних монет планують вилучити в Україні

Передбачено можливість розраховуватись копійками номіналом 1, 2 та 5 копійок можливо до 30 вересня 2019 року. Далі після 1 жовтня всі магазини через фінансові установи повинні передати монети до Національного Банку України на утилізацію.

Що робити коли Ви не встигли здати монети вчасно? Сама процедура вилучення триватиме три роки (до 30.09.2022 року це можна зробити будь якому банку України, пізніше тільки у Національному банку, або у довірених: Приват Банк, Ощадбанк, Райффайзен банк Аваль).

Після цього терміну дані монети будуть мати цінність лише для нумізматів та колекціонерів.
Загальна кількість монет, які планують вивести із обігу – 5, 71 мдрд.

Процес вилучення не планувався, представники Національно банку виріши, що дані монети самі вийдуть з обігу, але потім передумали та поставили терміни. Карбування таких монет зупинено із 1 липня 2018 року.

Як номінали копійок залишаться в обігу?

Наразі планується залишити в обігу монети номіналом 10, 25 та 50 копійок («золоті»), але згодом планується вивести з обігу номінал у 25 копійок. Карбування їх також припинилось із липня 2018 року, Банкнотно-монетний двір зафіксував кількість їх у 1.73 млрд, та після надходження до відділень банків будуть вилучатись Національним банком.

Тобто залишити планують номінали в 10 та 50 копійок, основним з яких має бути десятка. Пов’язано це із правилом округлення чека до десятих, яке впроваджено Національним банком з 1 липня 2018 року. Розраховано це на зручність розрахунку, продавець зможе видати решту «До округлення» монетами в 10 копійок. Загалом в обігу присутні 3, 82 млрд одиниць, а номіналом 50 копійок – 1,25 млрд.

Для чого Національний банк вилучає копійки

Для чого запущена вся процедура вилучення копійок дрібного номіналу, основних дві причини:

  1. З «появи на світ» першої гривні у 1996 році, загальна інфляція склала понад 1485%, а основна купівельна спроможність 1 гривні впала на 16 разів. Зростання цін не залишається не поміченим на фінансовому ринку, і потреба в дрібних монетах впала до нуля. Тому вся процедура вилучення це скоріше за все наслідок, а не причина.
  2. Ну і остання причина – висока собівартість виготовлення монет дрібного номіналу. Хоча всі витрати на процес карбування не розголошуються, але НБУ приблизно дав зрозуміти (в рази дорожче ніж номінал). Це допоможе економити близько 90 мільярдів гривень на рік.

Для чого національний банк вводить металеві гривні

Знову ж таки, основне пояснення це економія коштів. Вдасться економити близько 1 мільярда гривень у рік. Металеві гроші зношуються набагато довше, ніж паперові (середній час «життя» паперової банкноти 2 роки).

Факти про монети України

Хоча й металеві гривні не новина, у 1997 році НБУ випустив металеву гривню номіналом 1 гривня (близько 26 мм), велика на розмір для точної оцінки її цінності. Але уже у 2018 році випущені металеві 1 та 2 гривні мають розмір 18,5 мм та 20,2 мм.

Українці дуже розкритикували дані номінали, тому що вони майже ідентичні до монет номіналом 1 та 2 копійки, і їх часто плутали із ними. Але в НБУ повідомили, що після вилучення всіх монет плутанини не буде.

Кардинальних змін до дизайну металевих гривень вносити не будуть. Тільки за минули 2018 рік НБУ випустив 140 млрд одиниць номіналом 2 гривні та 145 млрд по 2 гривні. Для користування на фінансовий ринок надійшла лише частина останніх, близько 98,2 млрд, всі інші зараз зберігаються на складі Нацбанку.

Вводить металеві гривні НБУ

Планується на кінець 2019 року випустити металеві 5 гривень, а через рік навіть 10 гривень. Розміром будуть схожі, близько 22,1 мм та 23,5 мм кожна. Близько 100 млн штук вже заплановано накарбувати до кінця року.

Всі ці процедури дозволять НБУ вивести з обігу близько 1,13 млрд штук паперових банкнот номіналом 1,2,3,5 та 10 гривень. Всі потреби в готівці будуть компенсовуватись додатковим карбуванням металевих.

Що буде надалі із паперовими грошима в Україні

Загалом, кардинальних змін щодо інших паперових банкнот номіналами від 20 до 500 гривень Національний банк України не планує. Пропонують лише вдосконалити дизайн трьох купюр – 20, 100 та 500 гривень та захисні властивості, на даний момент пробні дизайни вже на розгляді.
Ну і напевно головна новина на фінансовому ринку України, це анонсований випуск банкноти номіналом 1000 гривень. На лицевій стороні буде зображено Володимира Вернадського. В обігу з’явиться із 25 жовтня, має спростити громадянам збереження заощаджень.

За статистикою із купюр по 500 гривень сформовано 55% від загального готівкового обігу, а на 200 гривневі припадає всього третина (близько 22% від загальної кількості банкнот).

Світовий досвід в оновлені номіналів банкнот

Національний банк України планує скоротити кількість банкнот із 17 до 12 номіналів. Середня кількість таких у європейських країнах становить 11-13 шт, тому нічого глобального, а лише позитивний досвід інших країн та банків.

Світовий досвід впровадження монет

Для прикладу у сусідній Польщі використовується металеві всього 1, 2 та 5 грош, у США використовують 1 та 5 центів, для Євросоюзу залишили 1,2 та 5 євроцентів (в обігу присутні максимальні банкноти 200 та 500 євро).

НБУ просто використовує досвід провідних країн світу, та створює умови для максимальної зручності користування готівкою для громадян в плані заощаджень відносно відсотка інфляції.

Від Specialist