Чт. Лис 21st, 2024

У всьому світі через потепління клімату дедалі гостріше постає питання використання альтернативної енергетики. Що потребує суттєвих вкладень, оскільки вітрова та сонячна енергетика поки знаходяться лише на стадії становлення. В усіх країнах є дотування підприємств, що виробляють енергію з використанням «зелених» технологій.

Донедавна такі програми повноцінно функціонувати в Україні. Більше того, у нас були найвище «зелені» тарифи, що дозволило за один минулий рік вдвічі збільшити потужності вітрових та сонячних електростанцій. Проте вже зараз ідуть активні розмови про зменшення тарифів. Причому це стосується в першу чергу домогосподарств, що боляче вдарить по тих, хто довірився державі і вирішив не тільки забезпечити власне автономне електричне постачання, але і надавати надлишок електроенергії у загальну мережу.

Це є дуже небезпечною тенденцією, що затримає розвиток «зеленої» енергетики. Яка, від домогосподарств у тому числі, значною мірою може полегшити ситуацію в енергодефіцитних регіонах, куди не треба буде тягти додаткові гілки енергопостачання.

Інша сторона питання – енергетична безпека країни. Розсіяні по всій території країни енергетичні установки (як енергетичних компаній, так і окремих громадян) можуть забезпечувати стабільність енергосистеми, робити її невразливою до виходу з ладу окремих станцій. Оскільки вихід з ладу окремого блоку вітряної або сонячної системи не вплине суттєво на рівень енергозабезпечення країни, на відміну від зупинки кількох блоків атомних станцій.

До того ж, країні, що пережила Чорнобиль, варто замислитися про екологічно чисті джерела енергії. І не ставити палки в колеса стрімко зростаючий галузі енергетики, яку варто підтримувати. Натомість, президент В. Зеленський заявляє про необхідність зниження «зелених» тарифів, і обіцяє «спілкуватись» із «зеленими» енергетиками.

Добре, хоч, зміна тарифів хоча б не буде відбуватися ретроспективно, проте подальші перспективи розвитку «зеленої» енергетики починають викликати побоювання. Зниження темпів її розвитку може призвести до того, що Україні не вдасться відмовитися від викопного палива, яке сприяє глобальному потеплінню і призводить до значних економічних втрат.

Також читайте: Економічний вимір забруднення повітря: мільярди втрат щодня і невідомі перспективи для України 

Від