Раки є продуктом, на який є попит як у ресторанів та кафе, так і у окремих покупців. Проте, пропозиція суттєво відстає від попиту, тож розведення раків є потенційно високоокупним бізнесом, хоча і зі значними вкладеннями на початку.
В багатьох випадках продаж раків пов’язаний з їх виловом з природних водойм, тож якість товару не завжди можна гарантувати, якщо йдеться про водойми з невідомим санітарним станом. До того ж, використання відлову в природних водоймах може вести до перелову, і погіршує стан природної популяції, як подальшого джерела маточного поголів’я, і є небажаним.
Розведення раків у ставках і акваріумах набагато більш ефективне, ніж відлов, забезпечує відповідність санітарним вимогам, а також, при правильному вирощування цих тварин, не призводить до суттєвої шкоди для оточуючого середовища, оскільки раки можуть жити лише у чистій воді, і стічні води не є скільки-небудь небезпечно забрудненими.
Бізнес на вирощуванні раків забезпечує стабільний прибуток, але приносить прибуток лише протягом весняно-літнього періоду, коли раки активно ростуть. Продаж раків (не екзотичних видів) може проводитися з травня по жовтень, оскільки в інший час тварини перебувають в неактивному стані, не ростуть, не годуються і вилов їх небажаний.
Для того, щоб відкрити фірму по вирощуванню раків, необхідно зареєструватися як ФОП або товариство з обмеженою відповідальністю, і обрати спрямування «Діяльність розплідників і рибних ферм» (код КВЕД 05.02.1), а якщо до цього додається безпосередня торгівля раками, а не продаж їх оптовикам, також необхідно вибирати і спрямування «Діяльність по роздрібній торгівлі рибою, ракоподібними та молюсками» (код 52.23.0).
Цікава стаття по темі Бізнес ідея: Вирощування лікарських трав як бізнес
Також обов’язкові для розведення цих тварин сертифікація якості і дозволи санітарно-епідеміологічної станції. Розведення раків у штучних умовах проводитися у ставках або теплих умовах в акваріумах.
Трохи біології, що потрібно знати для розведення раків як бізнес
Наші раки – донні потайливі тварини, активні у теплий період року, взимку впадають у своєрідну сплячку.
За розміром та зовнішнім виглядом самці та самиці раків відрізняються несуттєво. Самці дещо більші за самиць. У останніх черевце більш широке. Статеві отвори у самців знаходяться біля основи 5 пари ніг, у самиць – біля 3-ї.
Один самець може запліднити 4-5 самиць, кожна з яких виводить до 30 особин потомства.
Якщо на розплід беруться тварини з природи, їх відловлюють у квітні і травні. Беруть самець з ікрою на тілі. За бажання відловлювати личинок самиць із личинками збирають у червні.
Восени треба забезпечити оптимальні умови для маточного поголів’я, оскільки запліднення відбувається в жовтні або листопаді. Ікра розвивається в кінці весни – на початку літа, самиця носить її на своєму черевці.
Личинки (довжиною до 9-11 мм) залишаються на самицях до десяти днів, після чого відчепляються. В цей час треба бути уважними, щоб встигнути вчасно зібрати самиць із личинками.
Раків на продаж можна збирати починаючи із серпня другого року. В цей час вони досягають товарного розміру.
Ставки та водойми для розведення раків
Для розведення раків у ставкових умовах необхідно створити штучні ставки з постійним водопостачанням, оскільки раки вимагають чистої води.
Вартість облаштування одного ставка становить від 1000 доларів, його площа має складати від 0,1 до 3 га. Найкраще використовувати кілька сполучених між собою ставків, в яких буде перебувати маточне поголів’я, личинки та молоді раки, і тварини, які вирощуються до товарного розміру.
Розміщення ставків – найкраще біля річки або іншої водойми, і з можливістю використання води з постійно діючих джерел, які не замерзають узимку. При створенні єдиного ставка обов’язково необхідні басейни для відсаджування раків-цьогорічок.
Ложе таких ставків робиться водонепроникним, для зменшення витрат води і захисту від підтоплення оточуючої території. Для цього використовуються гідроізоляційні матеріали, такі як спеціальна клейонка для вистилки дна ставка з гарантованим терміном служби до 25 років (15-20 доларів/м2).
Також для вистилання ложа використовують глину та гальку. Ставки робляться спускними, для легкості відлову раків і можливості регулювання необхідного рівня води. Для цього в греблях влаштовуються системи із залізних, чавунних або азбестоцементних труб. Самі ставки робляться обов’язково з більш мілкими і більш глибокими місцями.
В місці спуску води має бути заглиблення, щоб рештки води якомога легше уходили у спускний канал. Для надійності у дно стоку монтується металева сітка. Береги робляться прямовисними. Слід подбати про те, щоб навіть під час самих сильних злив дощові води не потрапляли до ставків, оскільки вони вимивають з ґрунту надлишок органіки і забруднюють ставок, оскільки це може призвести до недостатку кисню, що погіршить умови перебування раків.
Якщо використовуються басейни-розплідники, то їх розміри мають становити як мінімум 21,5х5 м або більше, при глибині 40-60 см. Басейн з найкращі робити бетонним, а дно має містити шар мулу або піску – як природного субстрату для раків.
Слід враховувати, що ці тварини люблять використовувати різноманітні сховища, тому на дні слід розміщувати шматки шиферу, труби, горщики, де вони можуть сховатися. Відсутність таких притулки призведе до агресивної поведінки тварин і боротьби за місце схову, надмірної загибелі або пошкоджень, таких як втрата кінцівок. Необхідною умовою є наявність мілководної та глибоководної частин, щоб раки мали можливість обирати оптимальний режим перебування.
Оскільки раки люблять чисту воду, з досить високим вмістом кисню, а глибина водойм невелика, необхідно організовувати аерацію. Причому це найбільш актуально для басейнів, в першу чергу тих, де личинки виводяться з ікри і підрощується молодь. В теплий період бажана аерація і у невеликих ставках.
Рекомендуємо статтю Заробіток на вирощуванні равликів, преспективи нового бізнесу для України
Затрати на компресори-аератори починаються від 200 доларів, причому вартість суттєво залежить від обсягу води, який має обробляти аератор.
Не слід перенаселяти ставки, оскільки надмірна кількість тварин навколо викликає у них стрес, погіршує ріст, може визвати агресивну поведінку, що призведе до втрати товарного вигляду. Тому не слід поміщати в ставки більше п’яти раків на квадратний метр.
Вода для раків має бути не свіжозалитою, як у будь-яких акваріумах. Перед заселенням слід витримати ставок не менше двох тижнів, для того щоб стабілізувався бактеріальний та мікроводорослевий склад води.
Варіант розведення раків у акваріумі
За наявності значних приміщень з постійною температурою можна розводити раків у акваріумах. Причому об’єм однієї ємкості має становити не менше 250 л. Вода має бути виключно чистою, без контакту з металом каркасу та іржі, на яку раки реагують негативно, оскільки в таких замкнених водоймах виведення небажаних речовин обмежене. Обов’язково необхідна фільтрація, нижня подача води, підігрів – такі, як застосовуються для декоративних акваріумів.
Вартість одного акваріума об’ємом порядку 400 л для раків буде коштувати починаючи від 800 доларів. Також необхідні не менші суми і на облаштування, необхідне обладнання, а також на підтримання життєдіяльності тварин.
Ґрунт в цьому випадку використовується природний, гравій та пісок, в якості місця укриття використовуються каміння, корчі чи спеціальні акваріумні горщики. В цьому випадку контроль за тваринами набагато легший.
Також за рахунок постійної температури води забезпечується хороший ріст раків – він не сповільнюється через низьку температуру. Тому в акваріумах вони швидше, ніж у ставках, досягають необхідних розмірів.
Тож, попри помітні витрати на організацію акваріумної аквакультури, вона швидше, ніж ставкова, дозволяє отримати прибуток. Більше того, в акваріумах можна розводити й теплолюбних раків тропічного походження, вартість яких суттєво вища за звичайних.
За рахунок інтенсивного системи обміну води і можливості розмістити достатню кількість укриттів кількість раків в акваріумі може досягати 50 на 250-літровий акваріум.
Якщо планується проведення демонстраційних екскурсій на ферму, бажано забезпечити наявність таких акваріумів для демонстрації відвідувачам.
Корм: об’єм та витрати для вирощування раків
Раки є універсальними санітарами у природі, тому і у ставках при розведенні використовуються різноманітні корми, як сирі, так і відварені. Це можуть бути м’ясні або рибні відходи, молюски, овочі.
Також тварин можна годувати різноманітними комахами й черв’яками, яких вони також люблять і активно поїдають. Добовою нормою вважається кількість харчового комплексу, що становить по вазі 3-4 % маси рака.
Підгодівлю варто проводити у годівниці, в такому випадку їжа не розпорошується по водоймі. Також завдяки цьому можна проконтролювати кількість з’їдених продуктів. Обов’язково слід годувати тварин таким чином, щоб не залишалося решток.
Вони, закисаючись, псують воду, порушують вміст кисню, призводять до сплеску чисельності мікроскопічних водоростей та бактерій, що є взагалі вкрай небажаним для раків. Годувати їх слід раз на два, або навіть на три дні, причому тільки в теплу пору року, оскільки взимку вони не активні і не їдять.
Слід звернути увагу, що перед відловом на продаж раків годують тільки рослинною їжею, для того щоб зберегти їх смак, з одного боку, а з іншого – щоб при поїданні сирої риби вони не почали конфліктувати, відриваючи кінцівки, через що втрачають товарний вигляд.
Отже, раціон раків є досить різноманітним, і за теплий сезон необхідно годувати їх порядку 100 разів, в період з травня по листопад. Для 10 кілограмів тварин першого року на сезон піде порядку 50 кг їжі. Оскільки на другий рік раки стають більш крупними, набирають вагу, то та ж кількість тварин буде важити суттєво більше, і на сезон буде потрібно порядку 150 кг їжі.
Цікава стаття по темі Від равликів до ослячого молока: 5 незвичайних фермерських господарств в Україні
Як організувати продаж готової продукції (раків)
Перше рішення, яке напрошується при вирощуванні великої кількості раків – це продавати їх оптовикам. Але оптові продажі, хоч і є постійними, часто мають не дуже високі ціни, тому при не надто великому обсязі вирощування прибуток в такому випадку може бути не дуже високим.
Тому більш вигідним варіантом є в такому випадку самостійний продаж. Можна обрати одну із трьох стратегій.
- Перша – це використання ракової ферми разом із якимось додатковим бізнесом, наприклад за наявності кафе або ресторану. Цікавим є й відкриття власного магазину при фермі з можливістю організації екскурсій для огляду того, як вирощують цих тварин.
- Другий – продаж безпосередньо таким закладам, але, звичайно, не власним. Оскільки цей товар буде пропонуватися на постійній основі, багато установ громадського харчування (а також баз відпочинку) охоче купуватимуть їх, оскільки вони свіжі, і дешевші, ніж при купівлі в магазинах. Також вигідно продавати раків і магазинам, що мають риби відділи, в першу чергу супер- та гіпермаркетам, адже на раків досить великий спрос.
- Третій – продаж через безпосередню взаємодію з людьми, тобто розповсюдження через знайомих, соціальні мережі, тощо. В такому випадку різноманітні рекламні оголошення в газетах і на вулиці також працюватимуть на вас.
У скільки обійдеться розведення раків у штучних водоймах
Безумовно, для того, щоб створити ферму по вирощуванню раків, необхідні суттєві фінансові вкладення. Витрати складаються з тих, що йдуть на побудівлю водойм, купівлю тварин для розплоду, підтримання життєдіяльності раків та їх ефективного росту.
При купівлі маточного стада ціна коливається від 160 до 500 грн. за кілограм. Самостійний відлов може зекономити певну суму, але, по-перше, відловлених у природі раків не так легко утримувати, їм потрібні специфічні, досить дорогі комбікорми, потім – можна не отримати дозвіл санепідстанції, отже, загалом такий відмову є небажаним.
Штучні ставки площі 100 м2 коштують 70-75 тисяч грн.
Крім того, необхідно також встановити додаткове обладнання, серед якого
- аератори (від 5500 грн.),
- фільтри (від 30000 грн.),
- можливо, знадобиться генератор кисню (від 15 тис. грн.)
- комплекти для контролю якості води (може складатися до 16 тис. грн.) – це термометр, оксиметр, солемір.
Загалом ферма з 4 ставків коштує 600-700 тисяч грн.
- Вартість утримання і розведення раків в установках замкнутого водопостачання у приміщеннях буде коштувати не менше. Тут ціна складатиметься з таких компонентів: сама установка (комплект з кількох акваріумів) – 200-600 тис. грн.,
- оренда приміщення може коштувати до 200 тис. грн. на рік,
- комунальні послуги – 120-150 тис. грн. на рік.
Останній варіант при розведенні екзотичних теплолюбних раків (австралійського та інших) є більш вигідним в таких умовах, оскільки вони досить дорогі, тому вкладення купаються швидше.
Замість висновків, на останок
Складність створення ракових ферм пов’язана із тим, що продаж тварин може починатися із другого року (трохи раніше для тропічних раків), що викликає розрив між вкладенням грошей та отриманням прибутку.
Але прибуток є дуже спокусливим – вартість за кілограм звичайних раків становить від 200 грн., вузькопалих – 600-900 грн., екзотичних і взагалі 1200-1500 грн. Останні є більш вигідними при акваріумній аквакультурі, оскільки вони можуть продаватися не тільки в теплу пору року, через адаптованість до штучних умов і відсутністю впадіння у сплячку.
Рентабельність вирощування раків є дуже високою, але з поверненням коштів приходиться зачекати – це є значним гальмом для тих, хто намагається займатися цим бізнесом. До того ж дещо відлякує необхідність використання і незвичного обладнання.
Цікаво знати друзі ТОП 10 перспективних ідей для відкриття бізнесу в Україні 2020 року
Проблемою є те, що для розведення раків необхідно добре знати їх біологію і користуватися допомогою спеціалістів за розведення водних тварин. Але головне, що заважає розвитку цього бізнесу – банальні стереотипи і небажання працювати з новим.
Проте, розведення раків є надзвичайно перспективним, оскільки попит на них надзвичайно високий, а пропозиція дуже низька, конкуренція майже відсутня.