Вт. Вер 17th, 2024

Українські ліси є суттєвим джерелом фінансових надходжень. Продаж деревини є досить прибутковим. Тому ліси буквально винищуються, величезні об’єми рубок є непомірним навантаженням на них.

Заради збереження тих лісів, що можна було зберегти, було встановлено суттєві обмеження продаж лісу-кругляку, в першу чергу до Європейського Союзу. Адже вирубування лісу до того набуло жахливих масштабів, без врахування можливостей відновлення лісових екосистем. Проте, Євросоюз  висловив незадоволення, що такі обмеження були введені, скільки вони не відповідають Угоді про асоціацію. Тому 28 січня 2020 року була створена Арбітражна комісія України та Європейського Союзу, яка зможе вирішуються спори навколо мораторію на експорт необробленої деревини. Наявність комісії дозволяє сподіватися, що продаж лісу-кругляку в неконтрольованому режимі не відбуватиметься, і Україна зможе відстоювати зменшення рубок, які небезпечно вразили праліси, і вже призводять до колосальних збитків, скажімо, через повені в Карпатах.

Ще однією вкрай небезпечною проблемою для українських лісів і загалом країни стало неконтрольоване видобування бурштину. Воно буквально спустошує лісові ділянки, знищуючи все і залишаючи «місячний ландшафт». Видобування має чітко виражену кримінальну складову. Тому процес легалізації цього промислу став надзвичайно важливим викликом для країни.

Першим кроком стало прийняття в грудні 2019 року Верховною Радою законопроекту № 2240 про врегулювання видобутку бурштину. Він передбачає наявність кримінальної відповідальності за незаконне видобування напівдорогоцінного  каменя. Вводиться також єдиний дозвіл на розвідку та видобуток бурштину, причому він має проводитися через аукціони ProZorro.

Наступним стало прийняття у другому читанні законопроекту № 2241 про зменшення ренти на видобуток бурштину з 25% до 10%. Причому він навіть встановлює перехідний період, коли рента буде становити 5-8%.

Прийняття цих законів стимулюватиме, за задумом, виведення цієї діяльності з тіні, впорядкування бізнесу, збільшення надходжень у бюджет, зменшення кримінальної складової і, хотілося б сподіватися, зменшення шкоди, що наноситься лісам варварським видобуванням бурштину.

Вам буде цікаво: Зміни клімату: проблеми охорони природи, економіки, взаємодії з ЄС

Від