Пт. Кві 19th, 2024
Як оформити декретну відпустку для чолові

Закон України від 09.05.2021 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною запровадив деякі зміни до КЗпП з метою забезпечити рівноправ’я матерів та батьків по догляду за дітьми. Від тепер батьки мають однакові права щодо поєднання трудової діяльності та сімейних обов’язків. Не існує жодних обмежень стосовно оформлення чоловіками відпустки по догляду за дітьми, це має посилити роль тата в вихованні дитини та сприяти розвитку відповідального батьківства.

Суспільство впевнене, що саме мати має йти в відпустку по догляду за новонародженим. Чоловік зазвичай більше заробляє, тож економічно такий варіант кращий. Проте в останні роки ця тенденція почала змінюватися, адже кожне правило має винятки. Іноді батько висловлює бажання піти в декретну відпустку по догляду за дитиною, дбати про її виховання та розвиток в перші роки життя. Сьогодні він має на це законні права.

Декретна відпустка для чоловіка в Україні по догляду за дитиною до 3-х років
Декретна відпустка для чоловіка в Україні по догляду за дитиною до 3-х років

Основні новації для чоловіків у декретній відпустці

Роботодавцям дозволено встановлювати скорочену тривалість робочого часу як матерям, так я батькам, що мають дітей до 14 років чи дитину-інваліда.

Одноразова відпустка у зв’язку з народженням дитини (до 14 календ. днів) запроваджується та може надаватися: чоловікам, чиї дружини народило дітей; батьку дитини, в разі коли він офіційно не одружений з її мамою, за умови спільного проживання та ведення господарства; повнолітнім родичам, включаючи бабусь та дідусів, що дійсно доглядають малюків, мама чи тато яких є одинокими.

Скористатися правом на відпустку по догляду за малюком може лише один з родичів. Тобто, якщо у неї пішов батько, баба чи дід не мають права на подібну відпустку.

Для оформлення відпустки громадянину необхідно надати роботодавцеві письмову заяву, точно вказавши тривалість відпустки (не більше 14 днів), копії документів для держреєстрації чи свідоцтво про народження дитини в термін до 30 календарних днів з початку відпустки.

У відпустку по догляду за дитиною до 3-х років можуть піти як мати, так і батько дитини.

Раніше для оформлення такої відпустки батько мав довести факт, що мати припинила свою відпустку та вийшла на роботу.

В разі якщо мати навчалася на стаціонарі, не працювала до народження дитини, довести це було практично неможливо. Це стосувалося також і само зайнятих осіб та жінок, що оформлені як ФОП. Вони не могли надати подібну довідку.

При наявності підстав згідно з ч. 4 чи 6 ст. 179 Кодексу батько має змогу оформити відпустку без збереження зарплатних виплат чи з частковою компенсацією.

Цікаво знати про Оформити субсидію Онлайн: коротка інструкція простими словами

Батько має право працювати вдома чи на умовах неповного робочого дня в період відпустки по догляду за дитиною.

Як батькові, так і матері може бути надано додаткову соціальну відпустку для осіб, що мають неповнолітніх дітей чи повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I гр.

Складно передбачити наслідки даного Закону. Доволі часто роботодавці упереджено ставляться до молодих жінок які йдуть в соціальну відпустку. Тож такі нововведення зменшують гендерну дискримінацію з боку роботодавця, через можливе материнство. В той самий час, законодавче закріплення прав чоловіків на участь в догляді та вихованні малолітніх дітей відповідає стандартам ЄС, де подібна практика доволі поширена протягом останніх десятиліть.

Зараз також читають: Чому потрібно почати власний бізнес в період кризи

Від Specialist