Підвищення рівня мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму автоматично тягне за собою збільшення суми податку для ФОПів.
З січня 2021 році року мінімальну зарплату збільшено до 6 тис. грн, в грудні планується підвищення до 6500 грн. Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2021 р. – 2270 грн. З липня він дорівнюватиме – 2379 грн, в грудні планується його збільшення до 2481 грн.
То давайте розглянемо детально, яку суму податку має сплатити у 2021 р. ФОП, і як вплинули карантинні обмеження на виплату податкових зобов’язань.
Коли ФОПам 1 групи не обов’язково сплачувати ЄП та ЄСВ
Підприємцям, які належать до першої групи, з грудня 2020 по травень 2021 р. скасували сплату податків згідно з законом No 1072, що набрав чинності 10.12. 2020. Але не зважаючи на те що податки не сплачуватимуться, даний період входить в страховий стаж до пенсії.
Відміна оподаткування пройде в автоматичному режимі. Підприємець звільняється від оподаткування без будь-яких заяв, дана норма поширюється і на тих хто в цей період не працює.
А для повернення коштів на особистий рахунок потрібно подати спеціальну заяву. В іншому випадку, їх зарахують як сплату податку за наступні місяці. Починаючи з червня 2021 р. сума податку дорівнює 1320 грн, в грудні це буде 1430 грн.
ЄСВ сплачують в розмірі 22 % від суми мінімалки. ЄП — це сума що дорівнює 10 % прожиткового мінімуму. З початку 2021 вони мають сплатити 227 грн, з липня – 237 грн, в грудні сума становитиме 248 грн.
Оподаткування другої групи ФОП
Друга група не звільнена від оподаткування. Вони сплачують ЄП та ЄСВ у відсотковому співвідношенні до мінімальної заробітної плати. Єдиний податок з січня дорівнює 1200 грн, з грудня це буде 1300 грн. Єдиний податок — це 22% від мінімалки.
Рекомендуємо статтю автора Як зареєструвати, закрити, змінити ФОП через портал “Дія”
Які податки, що має сплатити третя група
Третя група також сплачує ЄСВ і ЄП, і жодних податкових канікул тут не передбачено. Розмір ЄСВ буде 1320 грн і в грудні -1435 грн, ЄП рівняється 3 % від отриманого доходу плюс ПДВ або 5 % від прибутку.
Як платитимуть підприємці, які перебувають на загальній групі оподаткування.
Оподаткування залежить від отриманого прибутку, це 18% ПДФО та 1.5 % військовий збір. Поняття чистий дохід — це різниця між отриманим виторгом та витратами, які підтверджені документально. Дана група ФОП сплачує в розмірі 22 % від затвердженого розміру мінімальної заробітної плати.
Нагадуємо, у 2021 р. в Україні анулювали Книгу обліку доходів, що раніше видавалося податковою службою. Облік може вестися в довільній формі. дозволено вести Книгу обліку доходів, але її не треба реєструвати в податковій.
Підприємці мають обліковувати прибутки, а ті ФОПи що сплачують ПДВ — і витрати також. Також читайте статтю по темі Як оформити банкрутство ФОПам та фізичним особам