Вт. Жов 15th, 2024
Як оформити банкрутство ФОПам

Стати банкрутами офіційно українці можуть, але отримали вони цю можливість нещодавно. Тому ця довга і складна процедура поки нова для пересічного громадянина, але все ж здійснити її цілком реально.

Що таке банкрутство?

ФОП та фізична особа мають однакову процедуру визнання їх неплатоспроможними. Адже вони відповідають за власні борги саме тим майном, яке мають.

Визнати фізичну особу чи ФОПа банкрутом насправді нелегко. Це є крайнім методом, якщо не можна нічого зробити аби реструктуризувати борги. Лише тоді така особа може стати банкрутом.

У судовій справі розглядається не банкрутство, а неплатоспроможність.
Фізична особа, перш ніж її визнають банкрутом повинна пройти процедуру реструктуризації боргів. Якщо ж зробити це неможливо, лише після цього почнеться процес, що має визнати таку особу неплатоспроможною.

Оформити банкрутство ФОП

Позитивні та негативні сторони визнання особи банкрутом

ФОПи та фізичні особи, що визнають себе банкрутами мають можливість списати велику частину боргів. Це дозволяє почати все з початку. Це найвагоміший плюс даної процедури.
Вважається, що мінуси банкрутства можна поділити на 2 великі групи:

  • Певні обмеження в процесі розгляду справи – поки людина ще не визнана банкрутом, але знаходиться у процесі, вона не може виїхати закордон, купувати дорогі речі чи автівки. Або ж інколи накладається арешт на майно чи обмеження користування ним. Робиться це все для того аби боржник не ухилявся від сплати боргів.
  • Обмеження після того як особа визнана банкрутом. – після того як процедура завершена, новоспечений банкрут не може збанкрутувати протягом наступних років (зазвичай це 5 років), крім того він повинен повідомляти про своє банкрутство банки, у разі застави.

Але в цілому, бути банкрутом не так вже і страшно. В Україні ця процедура не робить особу «відрізаною від справ» чи якоюсь неповноправною. Законодавство досить м’яко відноситься до таких людей. В той час як у світі банкрутам заборонено дуже багато. Наприклад обіймати державні посади.

Які ризики існують?

Зазвичай все відбувається доволі спокійно. Проте варто пам’ятати, що потрібно подавати лише достовірну інформацію про майно і доходи. В іншому випадку суд може відхилити справу про банкрутство.

Якщо боржник приховує певне майно, продає його і не повідомляє суд, то справа теж може бути закрита. Крім того, кошти, отримані за продаж майна чи нерухомості, можуть бути перераховані для погашення боргів.

Варто обговорити перед початком справи, що саме хоче боржник – реструктуризації чи банкрутства. Інакше особу можуть визнати банкрутом без його на те згоди або й взагалі відхилити можливість реструктуризації чи банкрутства і закрити справу.

При втраті джерела доходу під час суду, боржник може бути визнаний банкрутом.
Буває й таке, що в процесі роботи арбітражний керуючий вступає у змовини з кредиторами. Тоді майно боржника продають за значно заниженою ціною.

Аби убезпечити себе від проблем, варто користуватися допомогою кваліфікованих юристів. Це буде вимагати додаткових витрат. Проте допоможе уникнути неправомірних рішень з боку кредиторів чи арбітражного керуючого.

Скільки коштує стати банкрутом?

Для фізичних осіб і ФОПів вартість процедури банкрутства менша, ніж для юридичних осіб. В середньому вона становить 30 тисяч гривень. В основному ці кошти потрібні на оплату зарплати арбітражного керуючого.

Проте можуть бути і додаткові витрати. Наприклад, нотаріальні послуги коштують в середньому від 2 до 4 тисяч гривень за одну угоду. Оплачувати потрібно і послуги юриста, в середньому йому варто заплатити від 1000 до 10-ти тисяч гривень. Зазвичай до юристів звертаються на початку підготовки до процедури банкрутства. Крім того, потрібно оплатити податок для фізичних осіб.

Сплачують його на ту суму, яка була «прощена» кредиторами. Загалом виплачують кошти після реструктуризації боргу.

Проте навіть у такій справі можна зекономити. Наприклад, не потрібно платити судовий збір (21 тисяча гривень). А також в принципі варто оплатити лише зарплату арбітражного керуючого.

Рекомендуємо статтюЯк правильно керувати фінансами у період кризи

Якщо ж кредитори хочуть запросити до справи ще фахівців, то їхні послуги вони оплачують самі.
Стати банкрутом можна за 8 місяців, якщо фізична особа уже увійшла в процес погашення боргів. Якщо мова йде про реструктуризацію боргу, то за 5 років, а якщо про іпотечні кредити, то 15 років.

Умови та документи для банкрутства

Щоб стати банкрутом боржник повинен сам звернутись в господарський суд. Він має мати борг на суму не менше, ніж 30 мінімальних зарплат. На сучасному етапі це 142 тисячі гривень. Крім того, боржник не погашає і половину кредиту протягом останніх двох місяців. Або ж боржник має затверджені документи про відсутність в нього майна для розрахунку або інші обставини, які не дозволяють йому погасити борги.

Оформити банкрутство ФОП Україні

Аби почати процес, потрібно подати заяву, в якій описати обставини та неспроможність оплатити свої борги. Все це повинно бути підтверджено документально. А також потрібно представити план погашення боргів.

Щоб справу розпочали, в суд варто принести документи:

  • Які засвідчують особу.
  • Які підтверджують статус підприємця.
  • Розмір боргів та інформацію про кредиторів. Підстави для виникнення боргів.
  • Інформацію про майно, а також опис того, що знаходиться під заставою.
    Що засвідчують угоди боржника (нерухоме майно, статутні капітали і т.д.)
  • Рахунки у банках.
  • Трудову книгу.
  • Декларація, яка описує майновий стан особи-боржника.
  • Чек оплати послуг арбітражного керуючого.
  • Інформацію про несудимість за економічні злочини. Якщо така судимість не погашена, суд відмовить у відкритті справи.

Як стати банкрутом та перелік документів?

Аби стати банкрутом потрібно:

  • Самостійно зібрати весь пакет документів і подати їх до суду.
  • Суд обирає арбітражного керуючого. Це відбувається випадковим методом.
  • Боржник має 3 місяці мораторію на оплату боргів. В цей час може бути накладений арешт на майно боржника.
  • Протягом 30 днів кредитори подають свої вимоги до боржника. В разі невиконання вони можуть мати не основний, а дорадчий голос.
  • Суд розглядає вимоги кредиторів за період в 2-місяці з часу відкриття справи.
  • За 120 днів мораторію боржник і арбітражний керуючий розробляють план реструктуризації.
  • Подають його до суду. Зазвичай план затверджується на 5 років, якщо мова йде про іпотечний кредит, то на 10 років. З моменту затвердження плану арбітражний керуючий більше не бере учать і у справах.
  • Проте якщо план не затверджений судом, не погоджений кредиторами або не виконується, починається процедура визнання особи банкрутом. Може відбутися продаж майна і оплата боргів. Проте квартиру менше 60-ти метрів квадратних і будинок менше 120 квадратних метрів продати неможливо. Звісно, якщо вони не знаходяться в іпотеці.

Певні борги не списуються. Це аліменти, збитки, завдані здоров’ю, чи деякі інші, що пов’язані з фізичними особами.

Найбільш проблемними є валютні кредити. Вважається, що за найскромнішими підрахунками їх в Україні є не менше 20 тисяч. Сума боргів становить близько 50 млрд. гривень, не враховуючи банки-банкрути.

Такі кредити розраховуються за специфічними формулами. Борг рахується, виходячи з вартості житла на даний момент. Борг зменшується в залежності від того, скільки Ви оплатили. Все інше може бути реструктуризоване протягом 10 чи 15 років під відсоток.

Цікаво знати: Як зареєструвати, закрити, змінити ФОП через портал “Дія”

Процедура визнання особи банкрутом досить довга, поки в Україні, очевидно, навіть не має таких завершених справ щодо фізичних осіб. Але в майбутньому це буде один із ключових способів почати своє економічне життя спочатку.

Від Specialist