Вт. Вер 10th, 2024
фіскальна служба, податкова, законопроект, зареєстровано, рахунки, банки, фіскальна служба, фінансові рахунки

Для громадян України готують чергове нововведення від законотворців. Насамперед, йдеться про два законопроекти №4101 та №4073. Згідно яких податкові органи зможуть отримувати інформацію про стан фінансового рахунку банку без рішення суду, бачити фінансовий баланс фізичної особи.

Якщо бути точним, то на основі письмово запиту від органів фіскальної служби до українського банку буде надана інформація про стан фінансових рахунків, але обсяг даних буде обмежений і буде включати в себе інфо про наявність лише рахунків, коштів та транзакцій.

Для прикладу органи НАБУ, СБУ, поліції та прокуратури можуть отримати набагато більш детальну інформацію про деталі фінансових операцій клієнта. Податкові органи можуть також запросити такі дані, але вже не від фінансової установи, а від самого клієнта на основі офіційного запиту, або після рішення суду (який більш реальний).

Дуже часто судові рішення залишаються без задоволення, оскільки більшість вимог фіскальних служб не мають обгрунтованого підґрунтя. Потрібно доводити факт потреби проведення перевірки із розкриттям банківської таємниці.

Як можна трактувати дію закону?

Згідно законопроекту №4101 йдеться про можливість доступу до інформації про рахунок платника податків із яких має стягуватись бог за рішенням суду. Отож, банк надасть інформацію про наявність коштів на рахунку, руху коштів за певний проміжок часу, наявність договорів на зберігання цінностей тощо.

Відкриють доступ до банківської таємниці

У пояснювальній записці зазначено, що представникам фіскальних органів ускладнюється процедура стягнення заборгованості без відповідної інформації. Це дозволить ефективніше стягувати податки із боржників та платників податків.

Для прикладу за повні 9 місяців 2020 року податковими органами було сформовано та спрямовано 11115 тисяч інкасових доручень на суму 7 892,4 мільйони гривень, із них було стягнуто лише 134, 5 мільйони – це дуже малий відсоток (близько 1,7%). Державний бюджет не доотримує колосальних коштів.

Законопроект №4073 пропонує надавати інформацію до всіх банківських рахунків клієнтів згідно письмово запиту (для фізичних, юридичних та підприємців). Податківці зможуть отримати інформацію по пересуванню коштів за конкретний період, дані контрагентів, призначення платежів тощо.

Чому заме зараз хочуть прийняти ці нововведення?

Як уже чули із засобів масової інформації, бюджет України не доотримав дуже велику кількість коштів через світову пандемію корона вірусу. Фіскальні органи зупинили перевірки бізнесу через карантинні обмеження, бізнес отримав пільги. Саме тому шукаються нові способи отримання додаткового надходження, одним із яких стане прийняття цих законів.

Але більшість спеціалістів вбачають у цьому збільшення тиску на бізнес та підприємців, а це змусить перейти їх у тінь. Рекомендуэмо статтю Допомога по безробіттю 2020 року. Процедура реєстрації у Центрі зайнятості Онлайн

Що це означатиме для простих українців?

Прийняття законопроектів може «відбитись» на вкладниках банків, що накопичили певні депозити, не сплативши податки, але на звичайних громадянах. Для першого випадку схема проста – фіскали звіряють дані про відкриті депозити та порівнює дані із сплаченими податками.

Другий випадок уже більш абсурдніший, коли доведеться сплачувати , наприклад 19,5% податку за перепродаж товарів на закордонних сайтах. Або коли особа у ресторані оплатить повністю рахунок, а друзі повернуть кошти на карту і від кожного переказу від суми 170 гривень буде стягуватись 19,5% податку, якщо ж податкова побачить у цих коштах надходження додаткових благ.

Отож, прийняття цих законопроектів фактично не змінить нічого для банків, але створить багато турбот для фіскальних органів. Для платників податків це однозначно посилення контролю, що буде сприяти збільшенню тіньової економіки, лишить фінансові установи певних комісій.

Від Specialist