Згідно постанови Кабінету міністрів України, карантин продовжено до 22 травня. Проте вже з 11 травня стартує його послаблення. Отже, будуть працювати кафе, ресторани з літніми майданчиками, салони краси, магазини, нотаріуси та багато інших підприємств.
Проте до роботи можуть приступити лише ті, хто буде чітко дотримуватись карантинних вимог. Перед початком роботи має вимірюватись температура у робітників, повинен бути присутнім антисептик, всі поверхні мають дезінфікуватись.
Крім того, засоби індивідуального захисту повинні використовуватись як працівниками, так і відвідувачами.
Робота ресторанів під час послаблення карантину
Всі працівники повинні перед початком роботи виміряти температуру. Вона має бути не вище 37,2. В іншому випадку робітник не допускається до праці. У відвідувачів теж вимірюють температуру. Після кожного дезінфікують термометр.
На вході у заклад мають бути поставлені антисептики.
Клієнтів можна обслугувати «на винос». Відвідувачі мають робити попередні замовлення. Крім того, клієнти можуть обслуговуватись на відкритих майданчиках. Столи повинні бути на віддалі один від одного на 1,5 метра. Один столик – два відвідувачі за ним.
Клієнти не можуть входити до приміщення. Всі замовлення мають видаватися так аби не було контакту між працівниками та відвідувачами.
Рекомендуємо статтю: Чому потрібно почати власний бізнес в період кризи
У ресторанах має діяти система безготівкового розрахунку та не може бути черг.
Меню повинне бути розміщене так, аби відвідувачі відразу ж могли його прочитати, не беручи до рук. Посуд для видачі – одноразовий і закритий.
У ресторані не можуть працювати робітники, старші 60-ти років. Всі ті, хто безпосередньо контактує з клієнтами повинні носики рукавички та маски.
Робота салонів краси, перукарень
Повинен бути дотриманий температурний режим – усі ті, хто мають більше 37.2 градуси до роботи не допускаються. Обслуговуються лише клієнти, які були попередньо записані. Інтервал між відвідувачами – не менше 15 хвилин. Очікувати свою чергу клієнти можуть на вулиці.
У залі може перебувати лише клієнт. Виключення лише для супроводження малолітніх дітей і осіб з обмеженими можливостями. На 10 квадратних метрів може перебувати лише одна людина.
На вході у заклади варто поставити антисептики. Усі відвідувачі повинні бути у масках.
Між робочими місцями повинна бути дистанція у не менше, ніж 2 метри. Всі працівники – у рукавичках та масках. Після кожного клієнта повинна здійснюватись дезінфекція.
Робота хімчисток, пралень, майстерень
У цих закладах також мають працювати люди без температури та не старші 60-ти років. На вході повинні стояти антисептики, усі відвідувачі та працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту. Має здійснюватись постійна дезінфекція поверхонь.
Робота закладів торгівлі непродовольчими товарами.
Всі працівники повинні мати температуру не вище 37, 2. У клієнтів теж варто вимірювати температуру і після кожного дезінфікувати термометр. На вході – антисептики, всі відвідувачі та робітники у засобах індивідуального захисту. На 10 квадратних метрів може бути не більше 1-ї людини.
Люди, яким більше 60-ти років працювати поки не можуть.
Робота нотаріусів, аудиторів
Працювати можуть люди лише у засобах індивідуального запису. Всі клієнти повинні бути у масках. Існує попередній запис клієнтів, інтервал між відвідувачами – не менше 15-ти хвилин. Всі відвідувачі мають чекати своєї черги на вулиці.
Записатись на прийом можна і біля входу: для цього варто розмісити домофон на дверях.
Цікаво знати: Як правильно керувати фінансами у період кризи
Що робити в парках, скверах, зонах відпочинку?
У таких місцях повинна бути інформація про те, що потрібно дотримуватись дистанції. Також мають бути розміщені туалети, де можна знайти рідке мило і антисептик. Відвідати подфбнф місця можна, лише маючи засоби індивідуального захисту. Гуляти може не більше трьох осіб разом.
Атракціони та розважальні центри поки не працюють.