Знову тема девальвації гривні актуальна як ніколи. Курс долара «побив» рекорд встановлений у березні цього року, через початок карантину. Новий робочий тиждень подовжується ростом котирування у обмінниках. Розберемось про основні моменти впливу та чого можна очікувати найближчим часом простим громадянам.
Як уже зазначили вище, офіційний курс долара у березні 2020 року був встановлений 28,18 гривень. Дешевше валюта коштували лише у січні 2019, коли офіційний курс регулятора був у межах 28,27 гривень. На сьогодні уже обмінники просять 28,3 грн/$.
Що може вплинути на стабілізацію курсу долара в Україні
На курс долара в Україні може позитивно вплинути сплата податків, яка стартувала 21 вересня від компаній. Більшість можуть не чекати повернення ПДВ від Держави, а продавати для цього валюту для закриття цих питань.
Якщо перший податковий чинник може позитивно вплинути на курс, то продаж нерезидентами ОВДП не буде сприяти підсиленню, адже виведені кошти будуть конвертуватись у валюту.
Лише за минулий тиждень нерезидентами було зменшено портфель ОВДП на 1,6 мільярда гривень – це рекорд із виведення коштів іноземців за останні 2 місяці. Попередньо така ж процедура відбувалась у липні 2020 року, це співпало із зміною керівництва НБУ.
Орієнтуватись можна на курс долара до кінця цього місяця в районі 28,4-28,8 грн, саме такі пронози роблять фінансові аналітики. Міністерство фінансів буде прагнути зменшити дефіцит бюджету через зменшення надходжень.
Питання зовнішнього кредитування поставлено «на паузу». Місія МВФ не спішить говорити про нові транші, а внутрішні кредитори не спішать вступати в кредитування держави через покупку ОВДП, а лише скорочують частку вкладів.
Ситуація зараз розвивається таким чином: дефіцит бюджету хочуть зменшити через ріст надходжень від експортерів, підвищуючи при цьому курс долара, також отримаємо більше гривні із продажу золото-валютних запасів, можливо також включити верстат та надрукувати потрібну суму.
Цікаво знати про Кращі 5 методів для здійснення грошових переказів із Німеччини до України
Останній варіант це по суті найгірший із існуючих варіантів розвитку, тому Мінфін взяв курс на знецінення гривні. Доречи при корегуваннях бюджету збільшено курс із 27 до 29,5 гривень за долар.
Як і зазвичай, невизначеність сьогодні із міжнародними кредиторами штовхає громадян до хаотичної покупки валюти, на чому вдало грають спекулянти, завищуючи курс на кілька копійок щодня.
Національний банк України «не проти» такої ситуації. Виходячи на ринок та згладжуючи різкі коливання курсу. Тобто поступово ми будемо досягати планових позначок курсу у бюджеті.
На початку вересня 2020 року заступник голови НБУ Гелетей Юрій повідомив: «Істотних причин для різкого коливання курсу долара немає до кінця цього року. Але всі такі коливання будуть згладжуватись». Продовжується політика «плаваючого курсу».
Рекомендуємо прочитати Допомога по безробіттю 2020 року. Процедура реєстрації у Центрі зайнятості Онлайн
Період кризи однозначно вплинув на життя кожного громадянина, економіка країни переживає не найкращі часи. До грудня вже не так і далеко, як і кожного року будемо чекати 30 грн/$. Але в проекті бюджету на наступний рік встановлено 29,1 грн, ці цифри завищують, але орієнтир можна прослідкувати.