Чт. Кві 18th, 2024

Уночі з 30 на 31 березня депутати Верховної Ради України у другому читанні прийняли законопроект, який відкриє ринок сільськогосподарської землі. Політики вважають цей крок історичним, проте радіти поки рано, адже земельний ринок в України діятиме із багатьма обмеженнями.

На відкриття ринку землі чекали майже 20 років, а ухвалювали закон тривало та емоційно. У Верховну Раду закон потрапив на розгляд ще у жовтні минулого року. Законопроект був підтриманий у першому читанні. Голосування супроводжувалося протестами противників скасування мораторію. Перед тим як проголосувати у другому читанні, депутати на протязі двох з половиною місяців розглядали більш ніж чотири тисячі правок.

За цей період остаточний варіант тексту документу значного змінився. Першочергово це пов’язують із тим, що сам президент України Володимир Зеленський та монобільшість з фракції «Слуга народу» бажали задовільнити всі інтереси: від Міжнародного валютного фонду, фермерів та політичних опонентів, оскільки для підтримки законопроекту монобільшості голосів не вистачало.

Цікаво знати: Нацбанк вперше з початку «коронавірусної» кризи купив валюту і поповнив резерви

Законопроект був ухвалений 259 голосами, його підтримали лише частина депутатів із партії «Слуга народу». Підтримали скачування мораторію на продаж землі депутати з фракцій «Голос», «Європейська солідарність» та депутати із групи «Довіра». Проти відкриття ринку землі виступили представники фракцій «ОПЗЖ», «батьківщина» та група «За майбутнє».

Перша редакції законопроекту передбачала, що одна особа не зможе придбати більше 10 тисяч гектарів землі. Проте в останні версії документа йде мова, що в перші три роки не вийде придбати більше 100 гектарів, і лише після 2024 року можна буде купити до 10 тисяч гектарів. В період між 2021 і 2024 роками придбати землю зможуть лише фізичні особи. Придбання землі юридичним особам стане доступним лише після 2024 року. Також передбачене право орендаря на покупку ділянки землі, яку від брав в оренду та обробляв.

Також діє заборона на продаж землі, що перебуває у власності держави. На цьому пункті наполягала фракція «Європейська солідарність», та обіцяла, що підтримає закон лише при умові накладення мораторію на продаж державної землі. Банки не отримують права купувати землю, але можуть отримувати ділянки у власність в рамках стягнення застави. Таку землю банки будуть змушені продати на торгах протягом 2 років. Вартість таких ділянок сільськогосподарського призначення не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Ця норма почне діяти лише з 2030 року.

Цікаво знати: Україні нададуть 40 мільйонів на боротьбу з коронавірусом: як використають кошти

Стосовно надання права на покупку землі іноземним громадянам, то позиція не змінилася. У останній версії документу: іноземні громадяни та компанії не зможуть придбати землю, допоки питання не вирішають на референдумі. Іноземці не зможуть купити земельні ділянки у 50-км зоні від держкордону, незалежно від результату референдуму.

 

Не зможуть розраховувати на покупку українських земель компанії, якими володіють громадяни країни-агресора. На сьогодні в Україні країною-агресором визнана Російська Федерація. Ця заборона розповсюджується на компанії, бенефеціарами або акціонерами яких є іноземні держави, а також, якщо кінцевих бенефіціарів встановити не вдалося. Також купувати землю не зможуть українські компанії, зареєстровані в офшорних зонах та компанії з країн, що не долучені до співпраці у сфері протидії відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом та компанії під санкціями.

 

Спеціалісти з земельних питань стверджують, що формально Україна виконала вимоги Міжнародного валютного фонду стосовно ринку землі, тому уряд зможе розраховувати на поновлення співпраці та гроші від Фонду. Безперечно, це велика перевага закону. Проте, фактично Верховна Рада продовжила мораторій на продаж ще на рік та створила всі умови для спекуляції. Заборона юридичним особам купувати землю аж до 2024 призведе до того, що фізичні особи почнуть скуповувати ділянки для когось, що не принесе інвестицій фермерам.

Цікаво знати: У лютому експорт медичних масок становив 394 тонни. Коротка статистика

Спекуляції призведуть до того, що навіть через 4 роки попит на землю зі сторони юридичних осію буде обмеженим. Власники паїв не зможуть продати землю за ринковою ціною. Таким чином від закону ефект буде мінімальним, зазначають спеціалісти в області земельного права.

Також спеціалісти побоюються, що скупка землі з метою перепродажу може призвести до того, що землю не будуть обробляти. Таким чином ринок землі стане сірим, адже далеко не всі хто придбає землю будуть її обробляти. Чимало фізичних осіб будуть купувати землю з метою перепродажу та чекатимуть зростання ціни, про це повідомляє Елліна Юрченко, експерт з земельних питань Українського клубу аграрного бізнесу.

Також хвилює той момент, що х закону зник пункт про обмеження кількості землі в одні в руки в межі району, області та територіальної громади.  А також те, що іноземців та юридичних осіб позбавили змоги купувати землю.

Від