Чт. Лис 21st, 2024
бізнес на електрозаправках в Україні

Ще декілька років тому ринку послуг для електромобілів не існувала. Зараз все частіше виробники авто перепрофілюються у виробництво електромобілів. Офіційно в Україні всього чотири компанії займаються продажами електромобілів, проте вже найближчими роками їх кількість збільшиться в рази.

В такій ситуації варто задуматися про відкриття заправки для електромобілів. В цій статті ми проаналізуємо наскільки вигідно відкрити власну електрозаправку, розглянемо основні переваги та підводні камені, а також наведемо приблизні суми витрат та доходів.

Тенденції та аналіз ринку  электрозаправок

Ще кілька років тому, електромобілі були іграшками, які могли дозволити собі лише багаті люди, але на сьогоднішній день, ситуація змінилася. На даний момент кожен виробник старається забронювати за собою місце на зростаючому ринку автомобілів, які продовжують працювати на електричній тязі. Такі компанії, як Porsche змінили свої погляди на випуск електромобілів, а новий Taycan вражає всіх поєднанням драйву та новітніх технологій.

На сьогоднішній день електромобілі стали доступними усім, навіть тим, хто немає великих доходів. На сайтах оголошень, можна знайти доволі хороші електромобілі, вартістю 7500 тисяч доларів. Посередницькі компанії також пропонують за доволі низьку ціну «пригнати» електромобіль з вторинного американського ринку.

преспективи бізнесу на електро заправках
Як відкрити електрозаправку в Україні та що для цього потрібно

Зараз в Україні є мала кількість електрозаправок, хоча з кожним днем їх кількість зростає так само, як і зростає кількість електромобілів. Також готельно-ресторанні комплекси встановлюють на своїх територіях зарядки для електромобілів таким самим шляхом ідуть і мережі АЗК.

На сьогоднішній момент кількість парків машин, які працюють на альтернативному паливі збільшується. І в таких містах, як Київ та Львів мережа електро-АЗС вже частково присутня, але в маленьких містах їх майже немає. До речі можна відкрити свій бізнес на електрозаправках. Але тут є свої нюанси, про які ви зможете прочитати нижче.

Юридичні нюанси бізнесу на електрозаправках

Як і будь-який вид підприємницької діяльності, заправка для електромобілів повинна бути зареєстрована. Для початку діяльності достатньо зареєструвати ТОВ чи ПП. Звичайно, реєстрація ТОВ займе трохи більше часу. Проте тут є чимала перевага, адже засновники будуть відповідати за свої дії лише в рамках статутного капіталу.

Як ми вже казали, щодня в Україні зростає кількість власників електромобілів. Логічно, що це підвищує попит на електрозапрвки для особистих цілей власників та для бізнесу. Давайте розберемося в чому різниця між використання електроенергії для комерційних цілей та власного використання, наприклад заправка для авто вдома.

Як відкрити електрозаправку в Україні та що для цього потрібно
Як відкрити електрозаправку в Україні та що для цього потрібно

Розглянемо особливості встановлення електрозапрвки біля житла фізичної особи. Якщо транспортний засіб припаркований поряд із домом, то у вас з’явиться можливість провести заряд прямо до нього. Все що знадобиться, це домовитися із ЖЕКом чи ОСББ та знайти електрика, який зможе реалізувати ваш задум.

Якщо ви плануєте відкрити власну заправку для електроавто, то ситуація буде такою. Зазвичай для фізичних осіб вартість одного кіловата становить близько однієї-двох гривень. Стосовно електрики для юридичних осіб, то вартість тут становить чотири гривні за кіловат.

Проведемо простий підрахунок:

  1. 1,5 грн. х 100 кВт = 150 грн за 100 кВт для фізичних осіб;
  2. 2. 4 грн х100 кВт = 400 грн за 100 кВт для юридичних осіб.

Як бачимо, фізичні особи отримують можливість зекономити близько 150-200 грн на кожних 100 кВт електрики.

Але якщо в планах заряджати далеко не одне авто, а стати частиною ринку енергетики та відкрити власну електрозаправку. Як в такій ситуації буде вигідніше: купувати електрику через посередників чи самостійно.

Безсумнівно, у вас буде значно більше можливостей, якщо ви самостійно станете частиною ринку електроенергії. Однак, щоб уникнути можливих проблем, слід зробити все правильно з юридичної точки зори, а саме:

  • відкрити компанію;
  • оформити ліцензію на продаж електричної енергії;
  • зробити компанію частиною енергоринку України;
  • знайти відповідальну особу, яка вестиме торги.

Купуючи електроенергію на ринку на добу вперед на ринку двосторонніх договорів і внутрішньодобовому ринку, ви зможете заощадити близько 30% витрат на закупівлю електроресурсу. Якщо самостійно вибирати контрагентів та аналізувати ринок цін, безсумнівно ви можете вибирати найвигіднішу ціну.

Частина власників електрозапрвки дещо хитрять і продають електрику без наявної ліцензії. Заправляючи авто платно, але без ліцензії вони беруть кошти за «оренду обладнання». За таким принципом чималий час працювала мережа заправок «Автоентерпрайз».

Підбір обладнання для електрозаправки

На перший погляд обладнання не таке вже й дороговартісне, проте тут не все так просто. Звісно, можна придбати бюджетну зарядну станцію за 60-70 тисяч гривень. Проте, від такого приладу авто буде заряджатися кілька годин, що зарядити на 100% може знадобитися більше 7 годин.

Підбір обладнання для електрозаправки, як відкрити електрозаправку
Бізнес на електрозаправках, як відкрити електрозаправку

Швидка зарядка або «суперчарджери» дозволять швидко підзарядити авто, вистачить 30 хвилин для повної підзарядки. Потужності в 50 кВт буде достатньо, щоб клієнту не довелося довго очікувати.

Звісно, вартість такого обладнання складе більше мільйона гривень. Також у цього варіанту є один суттєвий недолік, часта зарядка авто в прискореному режимі, погано позначиться на стані недешевого акумулятора.

Цікаво знати: 👉 ТОП 10 перспективних ідей для відкриття бізнесу в Україні 2020 року

Якщо умовно розділити всі типи устаткування для заправок електрокарів на швидкі та повільні, то можемо бачити наступне. Nissan Leaf в режимі повільної зарядки повністю зарядиться через 4 години, а на швидкій за 30 хвилин.

Звісно, більш вигідно буде орієнтуватися на швидкі зарядні станції. Не зважаючи на різницю в ціні у 10 разів. Останні дослідження підтверджують, що швидкі станції зарядки значно швидше окупаються.

Варто передбачити наявність на заправці обох типів зарядних пристроїв:

  1. Звичайні від 10 до 30 кВт для j1772/Mennekes зможуть зарядити транспортний засіб за 2-3 години.
  2. Supercharger 20, 40 кВт для CHAdeMO/ССS яка зарядить авто за 20-30 хвилин.

У будь-якому випадку час повної підзарядки буде залежати від моделі електрокара та ємності батареї.

Окремо виділяють зарядне обладнання для індивідуального використання. Воно доволі бюджетне, розроблене для власників авто, що проживають у приватних домівках. За допомогою зарядного пристрою авто можна зарядити за період нічної стоянки. Для цієї мети вистачить звичайної розетки на 220 В.

Вибір місця розташування АЗС для електрокарів

Вибір місця розташування АЗС безпосередньо залежить від того, скільки часу буде заряджатися автомобіль. Основою успіху буде постійний потік авто і вакуум у місцях швидкої зарядки. АЗС повинна розташовуватися на ділянках прямої видимості.

Звісно, якщо станцію не видно здалеку, то її буде важко знайти чи хоча б звернути увагу. Краще вибирати місця з потужним трафіком, щоб клієнту було чим зайнятися поки авто заряджається.

Найкращий варіант – там, де власнику авто буде зручно провести час, навіть декілька годин. Найкраще це поряд х офісними будівлями, центрами розваг, супермаркетами, кемпінгами, стадіонами і тому подібним. Тобто, автомобіліст приїхав на роботу чи за покупками, а ти часом його авто зарядиться.

бізнес на електрозаправних станціях
Як відкрити електрозаправку в Україні та особливості

Чимало інвесторів розглядає відкриття електрозапрвки як додатковий спосіб збільшити кількість відвідувачів. Погодьтеся, що якщо власникові авто потрібно зробити покупки, він поїде в торговий центр, де заодно можна зарядити авто.

Якщо у вас в планах комерційний проект, то краще домовитися з власником бізнесу, де електрозаправках буде перевагою. В такому випадку вашу заправку ще й безкоштовно рекламуватимуть в самому торговому центрі.

Вагомою перевагою буде і облаштування АЗС для електрокарів, витрати будуть значно меншими ніж будівництво паливної заправки. Порівняно із паливною АЗС вам не потрібно отримувати чимало дозволів, будувати резервуари для зберігання палива та вирішувати нюанси роботи під франшизою паливної компанії.

Також не знадобиться прив’язка до певного місці, для електрозапрвки досить буде малої площі. Відкрити свій бізнес можна навіть на центральних вулицях великого міста в умовах щільної забудови.

Вибір постачальників обладнання

Придбати обладнання для АЗС краще за кордоном, проте варіанти є і в Україні. Сьогодні зарядні пристрої випускають багато країн, в тому числі в Україна. У нас зарядні механізми випускають під маркою E-line. Також можна придбати пристрої виробництва Фінляндії та США – Тесла та Японії – CHAdeMO.

Саме ці країни – лідери на ринку обладнання для електрозапрвок. Саме ці постачальники пропонують якісні та довговічні механізми з середнім терміном експлуатації не менше 20 років.

Одним із недоліків, який слід враховувати на етапі планування, це те, що кожна марка авто має інші типи з’єднань. Тобто, ваша заправка не зможе обслуговувати всі види авто. Тому варто ставити декілька заправних установок.

працівник на електрозаправці
електрозаправки в Україні, як відкрити електрозаправку для бізнесу

За підрахунками одна заправочна станція швидко зарядить від 60 до 100 автомобілів. Слід також врахувати, що українська E-line за то же період зможе підзарядити всього 4 авто. Але тут є одна перевага, українські зарядні пристрої підходять для багатьох відомих авто а ціна значно нижча і складає близько 2 тисяч доларів.

Слід також звернути увагу на спосіб б оплати. Витрати на персонал на електрозаправці не мають сенсу. Краще встановити термінал для оплати банківською картою.

Рекомендуємо статтю Еко-бізнес на дачі: юридичні особливості встановлення сонячних панелей

Потрібно подбати про захист обладнання від поганих погодних умов. Звісно, термінали для зарядки мають певний рівень захисту, що дозволяє не хвилюватися через дощ чи намокання.
Також краще встановити камери спостереження за заправкою, щоб захиститися від вандалів.

Підбір працівників для майбутньої електрозаправки

Варто зазначити, що електрозаправки працюють автоматично, але так чи інакше обслуговуючий персонал повинен бути. Насамперед варто забезпечити людей інформаційною підтримкою в форматі call-центру. Повинно бути якнайменше 2 працівники, які досконало знають те, як працює електростанція і зможуть з легкістю пояснити це автовласникам.

Варто зазначити, що на електрозаправки люди можуть приїхати на автомобілях, які вони самостійно переробили десь в гаражі або ж завезли з-за кордону. Електростанція не буде заряджати автомобіль, якщо в ньому є будь-які найменші технічні неполадки, адже це може спричинити загоряння станції й автомобіля.

Саме тому у вас повинна працювати цілодобова служба підтримки, яка проконсультує водіїв з тих чи інших простих запитань. Заробітна плата залежить від окладної частини, її середній розмір становить 8-10 тисяч гривень на одного працівника.

Також на електрозаправку варто найняти електрика, який буде мати допуск до її обслуговування. Також ви можете домовитися про аутсорс зі сторони компанії, що надає якісні послуги подібного характеру.

Як правильно рекламувати бізнес на електрозаправках

Після того, як ви створили власний бізнес на електрозаправках, вам необхідно розповісти про це в місцевих засобах масової інформації (ЗМІ), також ви можете подати рекламу на радіо та в соцмережі. Також ви можете заручитися підтримкою регіональних влад, які цікавляться інфраструктурою для екологічно чистих видів транспорту, які не шкодять навколишньому середовищу.

Але найкраще буде створення нової інтерактивної карти розміщення точок ваших електрозаправок, або ж розміщення їх на уже наявних картах електрозаправок України.
Якщо ви хочете продавати маленькі портативні зарядні пристрої для автомобілів, то вам варто відкрити власний інтернет-магазин, який працюватиме за системою дропшиппінгу.

Для того, щоб реалізувати даний проект не варто відразу купувати дороге обладнання. Для початку достатньо буде налагодити контекстну рекламу в форматі Google Adwards. Варто зазначити, що в Україні попити на такі пристрої зростає, особливо зі сторони власників старих електромобілів.

Клієнтами електрозаправок можуть бути також представники бізнесу, які потребують постійної підзарядки автомобілів свого парку. Це можуть бути не лише екологічно чисті таксі, які не шкодять навколишньому середовищу, а й провайдери каршерінга.

Фінансові показники електрозаправок

Давайте підрахуємо фінансові показники. Звісно, основні витрати припадають на покупку обладнання. Ми будемо вести підрахунки на основі придбання 3 терміналів Mode від кращого виробника України E-line. Кожна установка буде мати два стандартні роз’єми Type 2 і 2 менш популярні Sсhuko.

Перейдемо до підрахунку витрат:

  • оренда площі – 18 тисяч грн;
  • 3 термінали – 315 тисяч грн;
  • термінал для оплати – 6 тисяч грн;
  • камери відеоспостереження – 7 тисяч грн;
  • техніка для офісу – 18 тисяч грн;
  • програмне забезпечення – 11 тисяч грн.

Всього: 375 тисяч грн.

Обслуговувати заправку може 2-3 людини:

  • фахівці контактного центру – 22 тисячі грн на двох працівників;
  • електрик – 12 тисяч грн;
  • охорона – 6 тисяч грн.

Щоб розрахувати рентабельність знадобиться врахувати чимало факторів. Станція зарядки затребувана не всю добу – середня завантаженість складає від 5 до 40%. Взявши за основу для розрахунку середнє число, отримаємо, що електрозарядка віддаватиме близько 200 кВТ. Згідно цього, різниця між покупкою та перепродажем авто буде приблизно втричі.

Середній оборот однієї заправочної станції в місяць приблизно 50-60 тисяч грн. Віднімемо всі витрати, тоді отримаємо, що чистий дохід складає 15-17 тисяч грн щомісяця. Звісно, з кожним роком кількість електрокарів збільшуватиметься, тож прогнози будуть більш оптимістичними. Якщо рахувати за сьогоднішніми реаліями, то електрозаправка окупиться через 3-3,5 роки.

Економічна ефективність покупки електромобіля

У всій цій ситуації звісно виграють власники авто. Заправка авто за тарифом 5 грн за кВт та експлуатація авто буде коштувати менше 1 грн за кілометр. Це навіть дешевше ніж економні авто на газовому обладнанні.

Цікаво знати 👉 Страусята по 100 доларів: як можна заробити на страусах в Україні

Давайте підрахуємо: при середньому споживанні 10 літрів пального на 100 км шляху середньостатистичне авто, таке як «Астра» чи «Фокус» знадобиться 300 грн, при вартості А-95 30 грн/л. На Nissan Leaf 100 км шляху буде коштувати 40 грн при зарядці на домашні станції чи 112 грн при користуванні елекрозаправкою.

відкрити власну електрозаправку автомобілів в Україні
Плюси та мінуси створення бізнесу на електрозаправках

На сьогодні електромобіль вигідний тим, хто їздить на невеликі відстані Пересування на великі відстані буде складним. адже далеко не всюди ви знайдете електрозапрвки. Проте кількість авто, як і заправок для них зростатиме, що робить цей вид бізнесу досить перспективним.

Плюси та мінуси створення бізнесу на електрозаправках

Створити власний бізнес на відкритті електрозправок – справа не з легких, тому вам одразу ж потрібно готуватися до тривалого періоду окупності та малого доходу, який приноситиме бізнес.

Але згодом все зміниться. Варто зазначити, що ми не живемо в країні, де сонце світить цілий рік і більшість автомобілів українців працюють за рахунок двигуна внутрішнього згоряння. З кожним роком парк електромобілів зростає, за 2019 рік він збільшився на більш, як 12 тисяч і далеко не всі водії електромобілів їздять на альтернативному паливі.

Рекомендація автора: 👉 ТОП 22 найкращі ідеї для власного бізнесу у 2022 році

Якщо ж ви створюєте бізнес на електрозаправках, як супутній, то це зовсім інша справа. Це може стати хорошим додатковим доходом і цікавим маркетинговим ходом у випадку, якщо ви розвиваєте сферу таксі й паралельно створюєте бізнес на електрозапрвках.

Також цікавою ідеєю для створення власного бізнесу може стати відкриття інтернет-магазину, в якому ви будете продавати портативні зарядні пристрої для підзарядки електромобілів.

Від Specialist