Сб. Вер 14th, 2024

Поява китайського коронавірусного захворювання виявилася найбільш небезпечною в першу чергу для економіки. За доступними на даний момент даними, сам вірус не є катастрофічно страшним. Принаймні, він, незважаючи на більшу заразність, менш небезпечний, ніж той, що викликав атипову пневмонію.

Проте, через відчутний вплив економіки Китаю на світову і високий рівень використання ресурсів цією країною спостерігається падіння фондових індексів та зниження цін на різноманітну сировину. Також знижуються і світові ціни на нафту.

Україна – країна зі значною мірою сировинно-орієнтованою економікою, що має великий рівень експорту, в першу чергу зернових та інших продуктів сільськогосподарського напрямку. Це призводить до того, що вона отримує негативний тренд в експорті. Також потерпатиме вона і через зниження цін на сталь і залізну руду. З іншого боку,  зниження цін на нафту для України сприятливе. Воно може компенсувати недостатність експорту.

Позитивом може виявитися й те, що можливий спад експорту китайських товарів. В цей час українські виробники могли б спробувати зайняти їх «екологічну нішу», хоча б по якихось позиціях – що було б безумовним позитивом для нашої економіки.

Проте, фінансові ринки також дуже болюче реагують на епідемію, і це може призвести до того, що Україні не вдасться отримати зовнішні позики у достатній кількості. Що призведе до виникнення складностей із зовнішніми кредиторами. Це – прямий шлях до погіршення економічної ситуації, через неможливість повноцінного взаємодії із зовнішніми джерелами припливу валюти.

Проте, по досвіду епідемії атипової пневмонії, міжнародні ринки досить швидко відновлюються після її придушення і припинення панічних настроїв на її фоні. Таким чином, якщо паніка з новим захворюванням припиниться досить швидко, ризики для України будуть мінімальними.

Тож, проблеми – питання часу. Чим швидше буде припинено епідемію, тим менше ризиків буде для нашої економіки, але й «вікно можливостей» для наших виробників теж закриється швидше.

Також про це: Паніка заразніша за вірус: світові ринки реагують зниженням на появу нового захворювання

Від