Сб. Вер 14th, 2024
Декларація про доходи в Україні

Чинне українське законодавство зобов’язує певні категорії громадян щороку подавати декларацію про доходи. В цій статті ми розкажемо, хто в обов’язковому порядку маж подати декларацію про доходи фізичних осіб, як заповнити електронну декларацію та які види доходів слід вказати.

 

Де і як подати декларацію про доходи в Україні

 Якщо ви маєте можливість поставити електронний підпис, то ви з легкістю можете заповнити онлайндекларацію.

  1. Вашу декларацію можуть подати уповноважені вами особи.
  2. Можна особисто задекларувати доходи у регіональному відділенні податкової служби за місцем реєстрації.
  3. Якщо ви не маєте можливості скористатися жодним із вище зазначених способів, можна відправити документ рекомендованим листом.
  4. Особи, що ведуть підприємницьку діяльність, можуть заповнити декларацію в особистому електронному кабінеті.

Декларація про доходи в Україні хто і коли повинен подати

Терміни декларування доходів

 Вкрай важливо вчасно подати документ про доходи, оскільки у випадку прострочення доведеться сплатити чималий штраф. Для різних категорій населення встановлені різні строки подачі декларації, щоб не отримати штрафу слід заздалегідь дізнатися про кінцеві дати.

  1. До 9 лютого 2020 року слід задекларувати доходи за поточний рік особам що ведуть підприємницьку діяльність на загальній основі оподаткування.
  2. Якщо ви являєтесь підприємцем, який закінчив займатися бізнесом з власної ініціативна, то декларацію слід подати протягом 30 днів з моменту фіксації факту припинення діяльності.
  3. Якщо громадянин планує переїхати на постійне проживання за кордон, то задекларувати доходи слід не пізніше, ніж за 2 місяці до виїзду з України.
  4. Розмір податку буде знижений ля тих громадян, які відзвітують про доходи до закінчення поточного року, при цьому вони зможуть оплачувати податок аж до серпня наступного року.
  5. Подати звіт за поточний рік можна до травня 2020 року – це кінцева дата, коли слід задекларувати доходи.

Кого закон зобов’язує подати звіт про доходи

 Громадяни інших країн, які проживають в Україні.

  1. Самозайняті громадяни.
  2. Особи, що ведуть підприємницьку діяльність на загальних засадах оподаткування.
  3. Громадяни, що планують переїхати за кордон на ПМЖ.
  4. Особи, що отримають доходи внаслідок договорів з іноземними компаніями.
  5. Особи, що отримують дохід із здачі в оренду власного майна.
  6. Особи, що займаються реалізацією продукції, вирощеної на земельних ділянках, поза яких перевищує 2 гектари.
  7. Громадяни, які отримали майно в спадок або дар від осіб, з якими вони не перебували в родинних відносинах, і при цьому отримають з майна дохід.

 

Особи, яких не зобов’язують декларувати доходи

 Діюче законодавство також виділяєкатегорії населення, які позбавлені необхідності подавати декларації про доходи, сюди включають:

  1. Осіб, які не досягли повноліття або являються недієздатними, при цьому незалежно від розміру форми і періодичності доходу. За них декларацію подають опікуни.
  2. Особи, працевлаштовані в організаціях чи підприємствах, оскільки в цьому випадку податковим агентом виступає роботодавець.
  3. Від необхідності подавати звіт звільняються військовослужбовці, які проходять строкову службу. Також сюди відносять осіб, які перебувають під арештом або в полоні за межами України.

Особливості декларування для отримання субсидії

 Для того, щоб отримати субсидію чи інший вид державної соціальної допомоги необхідно задекларувати доходи. Декларація в том у форматі, що була раніше не давала можливості отримати достовірні дані стосовно платника податків, а її формапризводиладо помилок в розрахунках.

Тепер форма декларації максимально спрощена, громадянам необхідно вказати вид доходу (зарплата, пенсія, стипендія, соціальна допомога та інше). Якщо громадянин не отримує доходу, то слід вказати чи є в особи трудова та чи перебуває на обліку у Центрі зайнятості.

Інша інформація буде отримана від відомств, які володіють цією інформацією. Стосовно підприємців, то їм знадобиться вказати лише свою групу платника податку.

 

Чи буде декларування обов’язковим для всіх

На протязі 2018 року активно обговорювалось питання стосовно введення обов’язкового звітування про доходи всіх, без виключення, громадян. Більшість осіб були стривожені такою ініціативою, адже були припущення, що влада буде матиме непрямий контроль над всіма доходами та витратами громадян.

Витрати осіб могли би перевірятися шляхом моніторингу банківських рахунків та опитування сусідів чи навіть колег. На даний час, уряд не підтримав цієї ініціативи, тому поки декларування доходів осіб, які не належать до категорії обов’язкового декларування, здійснюється на добровільних засадах.

Звітування про доходи державних службовців

Звітування про доходи державних службовців

Норми, які прийняли в 2017 з метою запобігання корупції серед посадових осіб діють і до сьогодні. В поточному році внесення змін не планується. Громадяни, які бажають взяти участь конкурсі на заміщення посад державної служби зобов’язані задекларувати свої доходи та майно.

Всі претенденти на державні посади зобов’язані за місяць до подачі заяви оприлюднити свої доходи. Після затвердження новоявлений держслужбовець зобов’язується повторно подати декларацію про доходи шляхом звернення в податкову службу.

 

Прозорість чи шлях до обов’язкового декларування доходів

В цьому році продовжиться практика електронного декларування доходів чиновників всіх рангів. За словами експертів це дозволяє не лише здійснювати контроль за доходами посадовців, а й отримати більше інформації про спосіб їхнього життя.

Є і немало противників електронного декларування, але приймаючи до уваги досвід більш як 150 країн, які давно практикують досвід відкритого декларування доходів громадян, сумнівів не виникає.

Приймаючи до уваги рівень корупції в Україні, електронне декларування це один із найоптимальніших способів контролювати доходи посадових осіб. Ця ініціатива також схвалюється Світовим банком, адже там вважають, що відкрита система декларування доходів – це один із ефективних способів побудови економіки країни.

Також Світовий банк стверджує, що така практика має стати загальнообов’язковою для всіх громадян. Українці, хоч і не заперечують такого твердження, все ж поки радіють, що декларування не обов’язкове, адже реальний рівень життя українців не відповідає їхнім офіційним доходам.

Так звана, зарплата в конвертах дає можливість українцям втриматися на плаву, без необхідності постійно оформляти онлайн кредити.

Від Specialist