Пт. Кві 19th, 2024

Протягом останніх місяців епідемія кронавірусної інфекції тисла на світову економіку, знижуючи котирування на фондових ринках та зменшуючи попит на найрізноманітніші товари. Особливо чутливим моментом став експорт сировини до Китаю, де виробництво суттєво скоротилося. До числи країн-експортерів, що тісно співпрацюють з Китаєм, входить і Україна, яка постачає до нього та інших країн Азії більшість агропродукції.

Але світові проблеми були не настільки значними, поки не почалося падіння вартості нафти. Що сталося після того, як країни ОПЕК не змогли домовитися із Росією про зменшення видобутку через позицію Росії, котра вирішила більше не скорочувати видобуток. Хоча зараз фьючерси на нафту почали дещо зростати, але тенденція поки що лишається одна – на зменшення ціни «чорного золота».

Відмова Росії зменшувати видобутки вдарила більше саме по ній, адже там вартість долара стрімко зросла. На щастя, українська економіка більше не пов’язана тісно з російською, тому по гривні це не вдарило.

Але це не відміняє проблем для України, оскільки зниження цін на нафту призводить і до зниження цін на сировину. Це найбільш суттєво зачепить по основних експортерах України – агросектору та по експорту металу. Хоча зараз метал стає дедалі менш значною часткою експорту.

Що стосується агросектору – то тут можливі проблеми. Адже зниження цін на агропродукцію може об’єднатися з іншим фактором, який загрожує нашій країні. Ми опинилися у зоні зниження кількості опадів, через глобальне потепління. Зараз якраз спостерігалося маловоддя через безсніжну зиму, що може призвести до зміни режиму водокористування. Відповідно, це може сильно зменшити і врожай сільгоспкультур.

Серед переваг можна вказати, що за умов скорочення цін на нафту буде дешевшати пальне. Правда, дешевшати воно буде не настільки суттєво, як нафта, оскільки її вартість становить лише частину вартості пального. Значні витрати – це також її переробка.

Але здешевлення нафти, а разом і палива, будуть, можливо, допомагати втримати гривню від ослаблення. Оскільки потрібність валюти на закупівлю нафти буде меншою. Зменшення вартості імпорту палива призведе загалом до скорочення імпорту у фінансовому вираженні – це дозволить вирівняти експортно-імпортний баланс.

Тож, як підсумок – здешевлення нафти і проблеми коронавірусу у певній мірі мають протилежні впливи на економіку нашої країни. Але якщо почнеться загальносвітова криза, то виклики до досить сировинно-залежної економіки нашої країни будуть значними.

Чи не варто акцентувати увагу на підтримці більш ефективних галузей економіки, в перщу чергу стрімко зростаючого IT-сектору?

Читайте також: Чи може коронавірус сповільнити розвиток української економіки

Від