Сб. Гру 14th, 2024

Національний банк України 12 березня 2020 р. оголосив про чергове зниження облікової ставки до 10% річних, починаючи з 13 березня. Таким чином, НБУ продовжує політику методичного зниження ставки до запланованих 7% до кінця року. Це стало можливим завдяки тому, що рівень інфляції залишається низьким, і у лютому склав 2,4%, що вдвічі менше від запланованого цільового діапазону у 5%.

Зниження ставки має підтримати економічне зростання в країні, оскільки зможе дещо розігнати споживчу інфляцію і дозволить легше витримати навантаження світової кризи на економіку.

Адже через панічні настрої від коронавірусу світова економіка відверто знижує темпи розвитку, ціни також знижуються. Іншим наслідком економічної реакції на розповсюдження COVID є пом’якшення монетарної політики в інших країнах, що вимагає й відповідних дій від нашого регулятора.

Крім того, заплановане зниження ставки, яке відбулося, дозволяє продемонструвати послідовність економічної політики. Це має підтримати довіру інвесторів до України, а також покращити попит на ОВДП, які останнім часом торгувалися набагато гірше, навіть їх продажі були відмінені в окремі торги.

Цікаво знатиНафта + коронавирус = проблеми для України?

Таким чином, НБУ намагається максимально пом’якшити вплив фінансових ризиків від коронавірусної інфекції і кризи, яку вона спричинила в світі.

Але Україна залишається в зоні ризику через ряд інших причин.

В першу чергу через війну з Росією.

Але додатково суттєві проблеми створюють кліматичні зміни, від яких ми ніяк не залишимося у стороні. Глобальне потепління викликало недостатність опадів взимку і маловоддя на річках, що може призвести до зміни правил використання водних ресурсів.

НБУ та яків смолій зниження облікової ставки

Відповідно, це цілком може призвести до скорочення врожаїв зернових і олійних культур, які є основними продуктами експорту агросектору. Це додається до того, що він і так є у зоні ризику через пандемію COVID, внаслідок якої знижується також і ціни на продукти харчування. Також у подальшому змінюватися вони можуть і внаслідок змін клімату.

Багато хто називає зниження ставки сміливим рішенням, але на даний момент воно є виправданим, для підтримки економіки. Головне – залишати ситуацію під пильним контролем і реагувати на поведінку інших країн під час кризи. А також досягти угод за МВФ, що дозволить легше витримати навантаження у цей рік, коли країна має виплатити значні суми по боргових зобов’язаннях.

Також читайтеНаслідки глобального потепління почалися: через маловоддя можливі обмеження прав водокористувачів

Від