Кава є, за даними статистики, найбільш розповсюдженим у світі напоєм. Вона вже перестала бути просто напоєм, а перетворилася на справжній культурний феномен. І навколо вживання цього напою, що сприяє бадьорості, точаться безперервні суперечки. Адже кофеїн, з одного боку, сприяє підвищенню життєвого тонусу, а з іншого – може спричинювати певні проблеми.
Кава містить у собі, звичайно, не тільки кофеїн, а й багато біологічно активних інших сполук, серед яких є й антиоксиданти. В нормі напій бадьорить, відновлює сили, дещо підвищує кров’яний тиск, сприяє покращенню травлення.
При надмірному вживанні може викликати серцебиття, дратівливість, втомлюваність. Тож, якщо після вживання кави людина почувається не зовсім добре, це може означати, що вона або «перебрала» з кількістю вжитого напою, або є чутливою до нього взагалі.
Тож, чи корисна кава, і скільки її можна вживати?
Вживання кави для здорової людини – річ цілком нормальна та прийнятна. Загалом, слід відмітити, що кофеїн є не тільки у каві, а й у напоях, що не викликають суперечок – його досить багато у чаях, в першу чергу зелених.
Вважається, що у 1 чашці звичайної меленої кави міститься до 100 мг кофеїну. Вживання 3-4 чашок на день є цілком нормальним і не порушує стану здоров’я людини. В такій кількості кава спрацьовує як стимулятор, дозволяє покращити концентрацію уваги.
Цікаво знати про ТОП 5 країн куди їздять українці на заробітки за кордон
Вживання кофеїну у кількості 1200 мг (12 чашок) може викликати вже небезпечні ефекти, такі як поява аритмії, а у деяких людей може спричинювати судоми. Смертельно небезпечною є кількість кофеїну у 10 000 мг. Це – близько 100 чашок кави, що навіть за добу випити нереально.
Тож, смертельно небезпечною кава бути не може. Правда, проблеми може спричинити надмірне вживання напоїв, що містять велику концентрацію кофеїну, в першу чергу енергетиків – але це вже не про каву.
Ще один момент – те, що до кави може вироблятися звикання у тих, хто постійно її вживає. Тож, для досягнення звичного ефекту бадьорості людина потребує більшої кількості напою.
Неприємним наслідком такого звикання є погане самопочуття без звичної чашечки кави. Різке припинення її вживання у такому випадку може даватися взнаки, псуючи день через в’ялість, головний біль, неможливість сконцентруватися. Щоб зменшити вживання кави у такому випадку, перехід слід зробити повільним – тобто, поступово знижувати кількість чашок, випитих за день.
Рекомендуємо статтю Бізнес на вирощуванні тютюну. Чи можна заробити на цьому?
Інша річ – чутливість до кофеїну. Вона, за останніми дослідженнями, є генетично детермінованою. Певні люди реагують на кофеїн більш сильно, інші – набагато слабше. Саме такі можуть спокійно випивати велику кількість кави без неприємних відчуттів і навіть, випивши тонізуючий напій на ніч, солодко заснути.
В них також набагато слабше виробляється звикання до кави, вони без проблем можуть припинити пити цей напій у будь-який момент. Чутливим же вживати каву краще лише вранці, щоб не потерпати від безсоння.
Кава у зернах, мелена та розчинна – як діють різні види на організм людини
Ми говорили про кількість чашок кави – і в цьому випадку йшла мова про звичайну зернову каву. Та дія цього напою суттєво різниться від того, який сорт вживається, наскільки давно вона зібрана, підсмажена, змелена, тощо.
Адже різні сорти містять різну кількість кофеїну та інших біологічно активних сполук, та й чим довше кава лежить, тим більше останніх руйнується через окиснення при взаємодії з повітрям. Тож, свіжопідсмажена кава діє сильніше меленої, що пролежала певний час.
Але найбільша різниця є між звичайним «покупним» зерном та тим, що тільки зібране з дерева. Це добре знають ті, у кого вдома росте кавове дерево.
Свіже кавове зерно містить максимальну кількість кофеїну й терпенів, тож воно діє найпотужніше. Одна чашечка такої кави діє так, як 4-5 звичайних магазинних. Цікаво, що такий же ефект дає і молоде листя кави, якщо його використовувати в якості доданку до заварки, наприклад, чаю (тільки не на ніч! – безсоння забезпечене!).
Також досить великий вміст кофеїну є й у розчинній каві, тож її вживання бажано дещо обмежувати, порівняно з зерновою.
Чи може кава лікувати захворювання людини?
Кава сприяє підвищенню тиску та покращує травлення. Але вживати її як ліки варто обережно. Небажано пити її натщесерце, адже різкий стрибок тиску і стимуляція шлунково-кишкового тракту можуть викликати погіршення самопочуття.
Тож, краще каву вживати як мінімум із якимись наїдками, принаймні із бутербродами. Непоганим варіантом є кава з молоком – вона тонізує, дає відчуття насичення, не викликає стрибків тиску. Для тих, хто потерпає від низького тиску, вона може стати непоганою підтримкою. Не варто зловживати цим напоєм тим, хто схильний до гіпертензії.
Цікаво знати: Електронний лікарняний може запрацювати уже із 1 квітня 2020 року
Висновки, на останок…
Кава – чудовий напій. Він не шкодить, якщо його вживати у помірних кількостях. Більше того, чашечка кави – гарний варіант для підтримання бадьорості, і чудовий привід для приємного спілкування. Головне – не вживати її надмірно, пам’ятаючи, що «все є ліки, і все – отрута, в залежності від кількості».
Смачної кави!