Ср. Кві 24th, 2024
Як вирощують тютюн в Україні

Раніше вирощування тютюну було однією з провідних галузей України. Проте зараз досить складно розвивати свій бізнес у цьому напрямі. Але є всі шанси отримати тіньовий бізнес з виробництва цигарок. Адже уже пройшло перше читання закону №1210. А це означає, що цигарки можуть здорожчати до 100 гривень за пачку.

Хоча формально в Україні і не заборонене «домашнє» виробництво тютюну, проте є дуже багато фіскальних обмежень, які не дозволяють бізнесу розвиватися. Тому невеликі підприємства навряд чи  зможуть заробити на подорожчанні  цигарок. Тому, скоріше всього, тютюновий бізнес буде працювати на напівлегальних засадах, у так званих «домашніх» виробників і буде мати свого покупця.

Експерти вважають, що повноцінному розвиткові тютюнового бізнесу в Україні заважає відсутність можливостей покращення виробництва продукції, податкове ярмо, неможливість повноцінного ринку збуту.

Тютюнова промисловість – традиційна галузь в Україні

Колись виробництво тютюну було однією з провідних галузей в Україні. Зараз це – відмираючи та неперспективна частина економіки. Кліматичні зміни, зникнення ринків збуту, строгий контроль держави зробив її залишковою галуззю. Країна сама обмежує можливості відновлення тютюнового фермерства.

За часів СРСР виробництво тютюну було однією з найголовніших галузей України. У 1971-75 р.р. тютюном було засіяно майже 26,7 тис. га. Причому середня врожайність становила 11 центнерів з га. В 1972 році зібрали 36 тонн тютюну.

Рекомендуємо статтю Бізнес ідея: Виготовлення сушеної цибулі для реалізації

Зараз тютівництво деградувало. Під його посіви виділено всього 0, 23 тисячі га. За рік збирається приблизно 200-300 тонн врожаю.

бізнес ідея вирощування тютюну

За роки незалежності були спроби відновити тютівництво. За основу бралися вікові традиції, а також можливість забезпечити роботою селян. У 2015 році народний депутат Тарас Кутовий вніс на розгляд  законопроект, який би зобов’язував компанії, що працюють в Україні використовувати мінімум 10% вітчизняної сировини.

Проте він так і не був розглянутий. Ті міжнародні гіганти, які працюють в Україні, не підтримали таку ідею. Вони мотивували це тим, що використовують у своєму виробництві сорти тютюну «Вірджинія», «Берлей», «Орієнтал», які, на думку керівництва, в Україні не ростуть.

Не дивлячись на це, раніше деякі компанії уже намагалися налагодити співпрацю з українськими фермерами. В «Філліп Морріс» намагалися допомогти українським фермерам і відкрили економічну програму. Проте її швидко згорнули, бо якість продукції не відповідала американським вимогам.

Потенціал виробництва тютюну в Україні – доволі складне питання.  З однієї сторони, експерти відмічають не конкурентоздатність українського тютюну. З іншої сторони, любителі культивують тютюн «Вірджинія» в Україні.  Вважається, що український тютюн не підходить для виробництва елітних цигарок, проте непоганий для бюджетного сегменту.

З іншої сторони, українські фермери не мають можливості реалізовувати свою продукцію на тютюново – ферментаційних заводах – першій ланці щодо виробництва цигарок. Зараз таке підприємство єдине в Україні і працює в місті Борщів на Тернопільщині. Це – ВАТ “АТ 2015”. І працює воно або на імпортній сировині або на тій, яка вирощена на власних полях.

Податки і підсобне садівництво

Торгувати власною продукцією фермерам невигідно. Адже, хоча українським законодавством і не забороняється вирощування тютюну, проте продавати його можна лише підприємствам з повним циклом виробництва і відповідним набором технологічних вимог. Такі суб’єкти підприємницької діяльності повинні купити ліцензію за 500 тисяч гривень на рік і при цьому за кілограм продукції варто віддати фіксовану акцизну плату.

Рекомендуємо статтю Від равликів до ослячого молока: 5 незвичайних фермерських господарств в Україні

Вважається, що займатися вирощуванням тютюну фермерам взагалі зараз невигідно. Адже, вони мають заплатити великі суми ще тоді, коли не посадили тютюну і не заробили ні копійки. Дозволити собі таке можуть лише великі транснаціональні корпорації.

Як вирощують тютюн в Україні

Є садівники-любителі, які вирощують тютюн у себе на присадибних ділянках. Проте вони використовують його для власних потреб. Адже продавати його підприємствам все одно не можуть, а дотриматись технологічного процесу з виробництва цигарок вдома нереально.

Однією з єдиних більш-менш легальних можливостей збуту тютюну лишається продаж його через Інтернет. За кілограм домашнього тютюну зазвичай можна отримати 200-300 гривень.

Власники деяких торгівельних площ кажуть, що не перевіряють наявність акцизів і дозволів на продаж такої продукції, бо не бачать в цьому нічого страшного. Інші ж стверджують, що перевіряють всі дозволи і продають на своїй площадці тютюн дещо дорожче саме через це.

Проте експерти вважають, що насправді продаж тютюну через Інтернет є нелегальним. Але й великої шкоди економіці він принести не може. Адже не всі споживачі можуть використовувати цей тютюн. А от більшість нелегальних цигарок є виробленими на офіційних заводах і вони просто якимсь чином «зникли» з фабрики.

Цікаво знати ТОП 12 ідей для власного бізнесу в Україні у 2019-2020 році

Наскільки вигідно вирощувати тютюн?

У цілому вирощування тютюну дуже шкідливе для ґрунту. Ним займаються зазвичай в аграрно бідних районах. Науковці кажуть, що вирощування тютюну потребує багато сил, людських та технічних ресурсів, спеціальної техніки, а також може бути шкідливим для здоров’я людини.

Крім того вважається, що часто за лобіюванням інтересів тютюнових фермерів стоїть захист інтересів великих компаній. Таким чином, вони хочуть зменшити податковий тягар для себе.

Від Specialist