Чт. Лис 21st, 2024

Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського надає дані про чергові температурні рекорди які зареєстровані у березні. Так, 12 березня середньодобова температура знову виявилася найвищою за останні більше ніж 100 років, і становила +9,7°С – що в нормі мало б бути у квітні. Загалом за початок березня вже зареєстровано 9 температурних рекордів. Це показує, наскільки змінюється кліматична карта світу, і підтверджує: глобальне потепління уже у нас за вікном.

Значною мірою глобальне потепління викликане надмірними викидами вуглекислого газу під час спалювання викопних видів палива. Відповідно, гостро стоїть проблема зменшення таких викидів – і, загалом, зменшення використання вугілля, нафти та газу.

Також про цеЕкономічний вимір забруднення повітря: мільярди втрат щодня і невідомі перспективи для України

Що стосується використання атомної енергетики, то воно апріорі є смертельно небезпечним. Що наочно показали Чорнобиль та Фукусіма. Крім того, залишається надзвичайно складна проблема зберігання радіоактивних відходів. Вона не вирішена остаточно ніде в світі.

Ще одне джерело енергії – використання гідроресурсів – це… Знищення надзвичайно багатих екосистем, що розташовані біля річок. Знищення потенційного ефективного тваринництва. Забруднення і знищення самих джерел води. При тому, що прісна вода є надзвичайно важливим ресурсом, який зараз може опинитися дуже швидко у великому дефіциті. До речі, ми це вже починаємо помічати через маловоддя після безсніжної зими.

То чи так багато залишаються в нас альтернатив?

На допомогу має прийти відновлювальна «зелена» енергетика, тобто використання енергії сонця, вітру, прибою тощо. Найбільш потужно зараз розвиваються вітро- та сонячна енергетика, які мають мінімальні побічні впливи на оточуюче середовище та людей.

Галузь, що знаходиться практично у «зародковому» стані, зараз стрімко розвивається, з’являються нові технологї, зменшуються побічні ефекти. Вона вже зараз дає, там де до неї ставляться з підтримкою, великий відсоток енергії, часом перевищуючи надходження від, скажімо,  ГЕС.

Правильно розташовані вітроелектростанції не заважають життєдіяльності людей і набагато менше впливають на оточуюче середовище, ніж наведені вище джерела генерації електроенергії. Вони встановлюються після спеціальних досліджень щодо розміщення (звичайна процедура в світі та, слід додати, й в Україні теж).

зелена енергетика в Україні

До того ж, технології стрімко розвиваються, і на заміну неефективним гігантським «вітрякам», які були в ходу ще 15-20 років тому, приходять ефективні системи, які спричиняють мінімум негативного впливу на оточуюче середовище.

Не менш важливим є і використання сонячної енергії. Тим більше, що воно дозволяє створювати енергетичну незалежність будь-якому окремому домогосподарству, оскільки сонячні панелі можна ефективно розташовувати на будівлях.

Зміна стратегії щодо збільшення максимального використання «зеленої» енергетики була запропонована Міністерством енергетики та захисту довкілля.

Детальніше про цю стратегіюЗелена енергетика: до 2050 року – з альтернативної до домінуючої

Зараз Мінекоенерго закінчує роботи по Законопроекту про енергоефективність, який має на меті створення законодавчих умов для оптимізації використання енергії. Він розрахований на активізацію модернізації й розробки сучасних житла та виробництв з максимальним урахуванням енергоефективності і мінімізації використання енергії. Оскільки, чим менше її буде споживатися, тим безпечніше буде для довкілля.

Також змінюється і стратегія формування податку на вуглекислий газ – щоб мінімізувати використання взагалі викопного палива. Адже, як зазначають у міністерстві, Україна має діяти спільно з іншими країнами у проблемі захисту від одної з найбільших світових загроз – глобального потепління. Нагадаємо – за останні десятки років середня річна температура в Україні вже зросла на 3°С.

Всі сучасні варіанти енергетики, окрім «зеленої», навряд чи здатні забезпечити захист від глобального потепління. Хочемо вижити – тоді маємо розвивати саме її.

Також читайтеЗміни клімату: проблеми охорони природи, економіки, взаємодії з ЄС

Від