Вт. Кві 23rd, 2024

У першому кварталі 2020 року Держказначейство запланувало отримати дохід у розмірі 117 мільярдів гривень через Державну податкову службу (ДПС). По факту отримали лише 110 млрд гривень. Основною причиною не виконання плану стали корупційні схеми у податковій, які видавали фіктивні податкові кредити.

В таких масштабах неможливо оформити все без участі самих податківців та їхніх конвертаційних центрів, які працюють по всій території країни. Згідно з інформацією від сайту ZN.ua, такими послугами часто користувались представники великих мереж: «Сільпо», ОККО. «Кернел» та «Агротрейд».

Отриманий податковий кредит дозволяє зменшити виплату податків до бюджету на додану вартість (ПДВ). Потреба у ньому виникає в кожного платника, якщо здійснено продаж на внутрішньому ринку або імпортував.

Податковий кредит буде оформлюватись на того, хто купив товар і так далі по ланцюжку аж до кінцевого споживача, тобто клієнта (вартість ПДВ вкладено у ціну товару). Тобто податок буде оплачено, а сам кредитний ліміт вичерпано.

Але розвиток технологій та «реформ» сприяє одночасному «народженню» нових схем. По суті, уже як такого товару фізично може й не бути, а лише «на папері».

Компанія отримує на баланс «уявний товар» та коштом цього податковий кредит, і починає розраховуватись по оплатах. Якщо податкове зобов’язання стане від’ємним, тоді компанія отримає компенсацію від державного бюджету та відшкодування ПДВ.

Для прикладу розкажемо про одну із популярних схем. З її допомогою один товар може перетворюватись на інший завдяки товарній номенклатурі. Простими словами: продають один товар під виглядом іншого (наприклад Горілку, а замість неї по документах баночку кукурудзи). Це найменується «Скрутка».

Корупційні схеми у падатковій та дефіцид бюджету

Така схема дуже популярна серед великих компаній, із річним оборотом у понад 100 мільйоні гривень. Утрати бюджету від таких махінацій можуть сягати від 11,5% до 13,5%. Такі схеми можливі лише при участі представників податкової (мова не тільки про рядових співробітників).

Але такі фіктивні оборудки шкодять і іншим компаніям, що сумлінно сплачують ПДВ. Якщо сума відшкодувань по ПДВ через фіктивні податки буде перевищувати реальні (коли реальні кошти надходили), тоді автоматичне нарахування ПДВ не працюватиме, і вручну можна викреслити із списку компанії які не брали участь у схемах.

Цікаво знатиЯк потрібно правильно керувати фінансами у період кризи

Говорячи просто – сумлінні та чесні компанії не отримають відшкодування ПДВ. Лише минулого року було створено таких схем на суму 75 мільярдів гривень. Тому державний бюджет не отримав потрібних надходжень (дефіцит на кінець грудня 2019 становив в районі 100 млрд).

По факту бюджет України у березні 2020 року виконано на 89,3% на 78,4 мільярда гривень. Через яку гілку не відбулось виконання на 100% гадаємо зрозуміло. Питання в тому, чи залучене керівництво держави у ці «оборудки», адже не можна було не помітити такі суми на протязі останній 6 місяців, саме під час «реформ» Максима Нефьодова у податковій.

Додавайте сайт у закладки та підписуйтесь на нас у Facebook. Як що маєте можливість – підтримайте проект фінансово. Гарного дня! Будьте здорові.

Рекомендуємо статтюКуди інвестувати гроші під час кризи для отримання прибутку

Від Specialist