Пенсійна реформа, окрім зміни віку виходу на пенсію та страхового стажу, спричинила масштабні зміни в самій системі нарахування на індексації виплат. Ці зміни викликають чимало запитань у майбутніх пенсіонерів.
Людей цікавить чого їм чекати в новому році. Коли пенсійні виплати будуть збільшені. Як вийти на пенсію, в якому віці та інше. на всі ці питання ми сьогодні дамо відповідь.
Вік для виходу на пенсію та його залежність від страхового стажу
Раніше всі громадяни України йшли на заслужений відпочинок у 60 років, проте на сьогоднішній день трішки змінилися вимоги, відносно трудового стажу. Тому, починаючи з 2018, вийти на залужений відпочинок мають право ті люди, які трудилися понад 25 років та платили податки..
Виходить, що в 2028 знадобиться аж 35 років офіційної праці зі сплачуванням податків. Якщо до досягнення 65-річного віку не буде мінімум 15 років стажу, то на пенсіонеру буде доступна лише соціальна допомога. Її будуть розраховувати з урахуванням загального доходу сім’ї.
Отримання соціальної допомоги можливе до кінця 2020 року. Її можуть отримати всі, хто досяг пенсійного віку, проте має недостатньо страхового стажу. Розмір виплати буде прирівняний до пенсії осіб, що втратили працездатність.
Новий пенсійний вік для жінок в Україні
Пенсійна реформа менш жорстка для жінок, вони виходять на пенсію у 60-річному віці. Пенсійний вік ростиме і досягне 60 років лише в 2021.
Що включають в трудовий стаж для надання пенсії
Не секрет, що Пенсійна реформа вносить чимало змін в обліку стажу для оформлення. Зважаючи на це, виникає чимало питань пов’язаних тим, що саме буде включено у стаж.
Варто знати В Україні буде оновлено механізм видачі соціальної допомоги малозабезпеченим
Так, згідно змін діючого законодавства, у страховий стаж будуть включати наступні періоди:
- військова служба;
- відпустка у зв’язку з пологами та доглядом дитини;
- навчання у ВНЗ на денній формі;
- догляд за дитиною віком до 6 років.
Також до пенсійного стажу включають періоди ведення підприємницької діяльності за спрощеною формою чи з фіксованим податком.
Що робити в тому випадку, якщо замало трудового стажу?
Законодавство пропонує два способи вирішення питання. Так, можна докупити ту кількість стажу, якої не вистачає.. Проте це задоволення не дешеве, один рік коштувати близько 16895 гривень.
Інший спосіб- це можливість продовжувати працювати та сплачувати податки, проте цей способі передбачає вихід на заслужений відпочине на декілька років пізніше.
Перерахунок та підвищення пенсії
З жовтня 2019 року був переглянутий та зазнав змін прожитковий мінімум для осіб, що втратили змогу працювати у зв’язку із станом здоров’я. Саме від цього показника залежить і мінімальна пенсія, так згідно з урахування змін мінімальна пенсійна виплата складатиме 1710 грн, а от соціальна пенсія підвищиться до 1570 грн.
Також не забули про шахтарів, їм підняли пенсії на 400 грн. Для осіб, що постраждали внаслідок аварії у Чорнобилі теж збільшили на 600, 555 и 525 грн першій, другій і третій категоріям, відповідно.
Також ПФ стверджує про підвищення пенсійних виплат для учасників АТО збільшена на 230 грн.. Також зросли виплати для інвалідів війни.
Рекомендуємо статтю 5 хобі які можуть перетворитись у ваш прибутковий бізнес
Всі перерахунки проведуть у пенсійному фонді на основі вже наявних даних, тому пенсіонерам не потрібно буде звертатися у відповідні органи із заявою. Проте, у разі виникнення питань працівники пенсійного фонду зобов’язані роз’яснити походження змін.
Нова формула визначення суми пенсії
До пенсійної реформи пенсія нараховувалася із урахуванням десятків законів з використання особливої формули для кожного їх виду. Як результат навіть при наявності однакової кількості праці і рівній заробітній платі сума пенсій була різною.
Тепер діє єдина формула:
Розмір пенсії = Сз×Ікз×Кс, де
- Сз – середня заробітна плата в Україні за 3 роки до призначення пенсії;
- Ікз – індивідуальний коефіцієнт зарплати;
- Кс – коефіцієнт стразового стажу, його визначають шляхом множення місяців стажу на суму оцінки одного року стажу.
Кому не слід розраховувати на підвищення в 2020 році
Зміни законодавства передбачають перерахунок пенсій всім пенсіонерам, адже він не прив’язаний до конкретних професій. Внутрішньо переміщенні особи можуть розраховувати на такі ж умови, що і решта пенсіонерів.
Пенсійний фонд має всі дані, тому перерахунок не викличе труднощів. А от щодо громадян, що перебувають на окупованих територіях, то збільшення їм очікувати не слід.
Цікаво знати Оформити другу пенсію в Приват24. Чи реально отримати другу пенсію в Україні
Індексація пенсійних виплат
Індексація буде проводитися щорічно. розмір пенсій буде зростити, якщо на 50% зріс середній рівня доходу і на 50% індексу цін на продукти першої необхідності. Починаючи з 2021 індексації будуть проводитися без указів Уряду.
Спеціальні та дострокові пенсійні виплати
На початку 2018 року згідно нової реформи було скасовано пенсії для багатьох пільгових категорій, серед них депутати, науковці. судді, держслужбовці та інші. Вони можуть розраховувати на звичайну пенсію на загальних підставах, проте за бажання можуть звернутися в ПФ з метою повернення пенсій. Проте, повернута пенсія не буде підлягати індексації.
До того ж частково скасували можливість пільгових виплат та можливість дострокового виходу на пенсію. Зміни торкнулися працівників медицини, педагогів та працівників соціального захисту.
Проте, деякі категорії і на далі залишають за собою право дострокового виходу:
- жінки, що народили мінімум п’ять чи дитину з особливими потребами, аналогічно і з чоловіками;
- водії транспорту міжміських перевезень;
- зорові інваліди;
- діти інваліди першої групи;
- артисти із стажем від 20 до 35 років;
- особи, що працювали в умовах шкідливих для здоров’я;
- трактористи, доярки, та працівниці текстильних підприємств;
- військові, учасники бойових дій та їх члени сім’ї.
Пенсії для військовослужбовців та працюючих пенсіонерів
Виплата пенсій військовим і тим пенсіонерам, що працюють вираховується по-іншому. Підвищення виплат цим категоріям осіб буде індивідуальним і залежатиме від стажу та грошового забезпечення сім’ї в цілому. Проте в середньому планується збільшення виплати на 60%. З працюючих знімусь всі обмеження, так вони отримуватимуть пенсії повністю.